http://avayetabriz.ir

آژانس خبری تحلیلی آوای تبریز فارس آذربایجانشرقی۴۲۰ هزار نفر در آذربایجان شرقی پیر هستند/۱۴۹۹ خانواده چند قلو در استان
شناسه خبر :33118
شنبه, 13 جولای 2019
4 بازدید
پ

۴۲۰ هزار نفر در آذربایجان شرقی پیر هستند/۱۴۹۹ خانواده چند قلو در استان به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محسن ارشدزاده ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت “هفته بهزیستی” ( ۲۲ تا ۲۸ تیرماه)، اظهار کرد: امروز اولین روز هفته بهزیستی بوده و شعار این هفته به زیستن در گام دوم؛ شفافیت، توانمندسازی، ارتقاء […]


۴۲۰ هزار نفر در آذربایجان شرقی پیر هستند/۱۴۹۹ خانواده چند قلو در استان

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محسن ارشدزاده ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت “هفته بهزیستی” ( ۲۲ تا ۲۸ تیرماه)، اظهار کرد: امروز اولین روز هفته بهزیستی بوده و شعار این هفته به زیستن در گام دوم؛ شفافیت، توانمندسازی، ارتقاء سلامت اجتماعی است. 

وی با بیان اینکه ۲۵ تیرماه روز بهزیستی و تامین اجتماعی است که در سال ۵۹ با تصمیم شورای عالی فرهنگی ایجاد شد، گفت: همه ساله این روز را گرامی داشته و فرصتی برای ارائه گزارش یکساله است. 

بهره‌برداری از ۷۶ پروژه و طرح عمرانی در آذربایجان‌شرقی

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با اشاره به پیش‌بینی برنامه‌هایی به مناسبت هفته بهزیستی، گفت: ۷۶ پروژه و طرح عمرانی در سطح استان بهره‌برداری خواهد شد که ۵۶ مورد مربوط به مسکن مددجویان و معلولان بوده و ۲۰ مورد در مورد مراکز تخصصی خدمات اجتماعی و پیشگیری است که مجموع این پروژه‌ها ۱۱ میلیارد تومان هزینه داشت که بخشی از آن از طریق کمک مردمی، کمک بلاعوض و بودجه بهزیستی تامین شد. 

وی خاطرنشان کرد: یک هزار و ۲۵ همکار بهزیستی و ۷ هزار همکار غیردولتی و شرکای اجتماعی با اداره کل بهزیستی استان هستند. 

ارشدزاده  گفت: سال گذشته پروژه‌هایی شروع شد که امسال به پایان خواهد رسید به طوریکه ۹ پروژه با اعتبار ۲٫۵ میلیارد تومان مورد بهره‌برداری خواهد رسید.

ارشدزاده افزود: ۶ پروژه نیز با اعتبار ۱۲ میلیارد تومان توسط خیرین مورد بهره‌برداری خواهد رسید. به طوریکه از لحاظ مشارکت مردمی استان اول در سطح کشور انتخاب  شده‌ایم. 

وی بیان کرد: ما خرده خیّرهایی داریم که خود مشکل اقتصادی دارد و فشارهای اقتصادی باعث از دست دادن این افراد شده است. 

کمک ۱۰۰ میلیارد تومانی مردم آذربایجان به بهزیستی

ارشد زاده با بیان اینکه دولت اعتبار ۲۸۵ میلیارد تومان به بهزیستی اختصاص داده است، تصریح کرد:  بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان نیز کمک مردمی در سال گذشته انجام گرفته است که در مجموع ۳۸۵ میلیارد تومان توسط بهزیستی برای جامعه هدف هزینه شده است که ۲۴۲ میلیارد تومان به جامعه هدف  و ۴۳ میلیارد تومان برای ارائه خدمات بود. 

مدیرکل بهزیستی استان خاطرنشان کرد: بهزیستی دستگاه برتر در جشنواره رجایی انتخاب شد و در برنامه اوقات فراغت  نیز دستگاه انتخاب شد. 

وی ابراز کرد:  طبق آخرین گزارش ۳۸۵ هزار نفر از خدمات بهزیستی استان بهره‌مند است که ۱۴۵ هزار نفر در (قالب ۱۱۵ هزار خانواده) از خدمات مستمری بهره‌مند هستند و ۲۰۰ هزار نفر  نیز از خدمات موردی یک یا چند خدمت در سال بهره‌مند هستند. 

۴ درصد جمعیت آذربایجان شرقی معلول است/۱۶۰ هزار معلول در استان

ارشدزاده با اشاره به ۴ حوزه فعالیت در بهزیستی، توضیح داد: طبق آمار و اطلاعات حدود ۴ درصدی جمعیت افراد دارای معلولیت است که جمعیت ۱۶۰ هزار نفری را شامل می‌شود  که بیش از ۸۰ هزار نفر از خدمات مستمر و ۸۰ هزار نفر یک خدمت و چند خدمت در سال دریافت می‌کند. 

وی ادامه داد:  حمایت مالی، توانمندسازی، توانبخشی تخصصی روزانه و حرفه‌آموزی، نگهداری شبانه روزی معلولان، بیماران روانی مزمن و سالمندان از جمله فعالیت‌های بهزیستی می‌باشد. 

۱۱ درصد جمعیت آذربایجان شرقی سالمند هستند/ ۴۲۰ هزار نفر در استان پیر هستند

مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۱ درصد جمعیت استان در سن سالمندی قرار دارند، افزود:  ۴۲۰ هزار نفر از جمعیت آذربایجان‌شرقی در سن سالمندی هستند که نشان از بالا بودن امید به زندگی است به طوریکه پنجمین استان از نظر جمعیت سالمندی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه ۸۰ درصد سالمندان استان نیاز به خدمات بهزیستی ندارند، افزود:  در بخش مراقبت و نگهداری ۹۹ درصد خدمات، خانواده محور بوده و کمتر از یک درصد به دلیل بی‌سرپرستی و بیماری در مراکز نگهداری می‌شود.

۹ هزار بیمار روانی مزمن نیازمند کمک هستند

ارشدزاده متذکر شد:  ۹ هزار نفر بیمار روانی مزمن نیازمند به کمک در استان وجود دارد که ۴ هزار و ۶۰۰ نفر از آنها از خدمات بهره‌مند شده و ۵۰۰ نفر نیز به صورت شبانه روزی در مراکز نگهداری می‌شود. 

مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه ۱۲۷ مرکز خدمات توانبخشی در استان وجود دارد که ۳۵ مرکز شبانه روزی برای نگهداری معلولان،  سالمندان و بیماران روانی مزمن و ۹۲ مرکز به صورت مراکز روزانه است که در مجموع همه ساله برای ۱۰ هزار نفر خدمات می‌دهد.

۳۵ مورد کمک به کاشت حلزون

وی خاطرنشان کرد:  تهیه لوازم و تجهیزات برای درمان از دیگر وظایف بهزیستی است که سال گذشته ۳۵ مورد کمک به کاشت حلزون در استان انجام گرفت که به تبع آن دستگاه حلزون به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌گیرد که بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دارد و همچنین برای عمل جراحی نیز کمک سه میلیونی پرداخت می‌شود و موسسه خیریه در این راستا راه‌اندازی شده است. 

ارشدزاده با تاکید بر اینکه توانبخشی مبتنی بر خانواده جزو اولویت‌های بهزیستی می‌باشد، تصریح کرد: تلاش می‌شود تا خدمات مورد نیاز خانواده محور و اولویت خانواده بوده و تمام خدمات در کنار خانواده باشد که البته در مواردی این شرایط مقدور نیست.

وی توانبخشی خانواده محور، پرداخت کمک هزینه پرستاری، مناسب‌سازی منزل و خودروی معلول، پلاک خودرو، ایاب و ذهاب، حمایت از کمک تحصیلی معلولان و معافیت سربازی برای یکی از اعضای خانواده معلولان را از دیگر فعالیت‌های بهزیستی برشمرد و گفت: سال گذشته  ۲۷۶ نفر از اعضای خانواده معلولان، معافیت سربازی اعطا شده است. 

پرداخت  شهریه ۷۸۰ دانشجو توسط بهزیستی

مدیرکل بهزیستی استان ادامه داد:  ۷۸۰ دانشجو در دانشگاه دولتی و غیردولتی مشغول به تحصیل هستند که شهریه آنها پرداخت می‌شود و همچنین ۳ هزار ۶۵۱ نفر دانش‌آموز در مدارس عادی و استثنایی تحصیل می‌کنند. 

۲۵ هزار معلول روستانشین تحت پوشش بهزیستی 

وی به اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در روستاها اشاره کرد و گفت: در این طرح معلولان شناسایی شده و خدمات مورد نیاز در همان محل مورد نیاز تامین می‌شود که ۲۵ هزار نفر معلول روستا‌نشین تحت پوشش این برنامه قرار گرفته‌اند. 

ارشدزاده به مناسب‌سازی محیط شهری و اداری برای تردد معلولان است که سال گذشته ۱۰۲ جلسه برای پیگیری مناسب‌سازی فضای شهری برگزار شد. 

وی به برگزاری ۵۸ جلسه در شورای سالمندان برای پیگیری موضوع سالمندی، گفت:  خوشبختانه در ۴ شهرستان بنیاد فرزانگان برای پیگیری مسایل سالمندان تاسیس شده است که با یاری خدا، امسال تمام شهرستان‌ها این بنیاد تاسیس خواهد شد. 

راه‌اندازی اورژانس اجتماعی در ۱۷ شهرستان

مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه معاونت امور اجتماعی دیگر بخش‌های فعال است، گفت:  یکی از فعالیت اصلی آن رسیدگی به امور آسیب‌دیدگان و فوریت‌های اجتماعی است به طوریکه موفق شدیم تا در ۱۷ شهرستان اورژانس اجتماعی راه‌اندازی شود و خدمات مورد نیاز در زمینه مداخله فردی و اجتماعی و مشاوره‌ای را ارائه کنیم. 

وی ادامه داد: سال گذشته ۴۰ هزار و ۶۳۰ مورد خدمت در ۱۷ مرکز اورژانس اجتماعی انجام گرفته است. 

۱۹۲۰ کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست تحت پوشش بهزیستی استان هستند 

ارشدزاده بیان کرد:  ۱۹۲۰ کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست تحت پوشش بهزیستی استان هستند که با تلاش توانستیم، ۱۶۳۰ نفر از آنها را به کنار خانواده و اقوام و آشنایان درجه یک خود برگردانیم و تنها ۲۹۰ نفر در خانه‌های کودکان بی سرپرست و بدسرپرست نگهداری کنیم.

آذربایجان‌شرقی ۲۴ خانه کودک دارد

وی اضافه کرد:  ۲۴ خانه کودکان در استان وجود دارد  که به غیر از شیرخوارگاه احسان، مابقی در قالب خیریه و توسط خیرین و مردم اداره و تاسیس شده است.  

وی تصریح کرد: ۱۱۰ نفر فرزند خدمت دانشجو داریم که برای ۷۳۰ مورد بیمه آتیه فرزندان پرداخت شده و  ۵۰ مورد فرزند خوانده انجام گرفته است.

فعالیت ۵۰۰ مهد کودک روستایی

مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه بخشی دیگر بهزیستی امور کودکان و مهدهای کودکان است، توضیح داد:  یک هزار مهدکودک در استان وجود دارد که بیش از ۵۰۰ مهدکودک روستایی هستند و  ۴۵ هزار نفر زیر سن مدرسه و پیش دبستانی از برنامه‌های مهدکودک اساتاده می‌کنند. 

۱۱ هزار زن سرپرست خانوار/ ۱۴۹۹ خانواده چند قلو در استان

وی تعداد زنان سرپرست خانواده را ۱۱ هزار خانواده در استان اعلام کرد و گفت: این زنان از خدمات تسهیلاتی و توانمندسازی بهره‌مند شده‌اند. 

ارشدزاده خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۴۹۹ خانواده چند قلو و ۳۱۱۷ قُل از خدمات بهزیستی بهره‌مند هستند که ۵۳۸ دانشجو و ۲ هزار و ۶۳۰ دانش آموز چند قلو در استان وجود دارد. 

وی یاداور شد: یک هزار و ۲۰۰ نفر در صندوق عشایر  و ۲ هزار و ۸۰۰ نفر در صندوق تامین اجتماعی بیمه شده‌اند که حق بیمه آنها را سازمان پرداخت می‌کند. 

وی ادامه داد: ۶ هزار نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند که بعد از مدتی، تحت پوشش این صندوق قرار گرفته و از کمک بهزیستی منفک می‌شوند. 

مدیرکل بهزیستی استان تصریح کرد: ۱۷ گروه همیار در قالب اشتغال برنامه‌ریزی فعالیت می‌کنند.

وی اصافه کرد: سال گذشته، طبق قانون ۱۷۱ نفر از فرزندان زنان سرپرست خانوار از معافیت سربازی استفاده کردند. 

وی معاونت امور پیشگیری را دیگر بخش فعال بهزیستی عنوان کرد و گفت: پیشگیری همیشه اولیت و محور اصلی بهزیستی است که چندین فعالیت نیز انجام گرفته است به طوریکه  فعالیت امور مشاوره و خدمات روانشناختی از این دست بوده که سال گذشته بیش از دو هزار و ۲۰۰ خدمات مشاوره‌ای انجام گرفته است.

ارشدزاده ادامه داد: سال گذشته در بخش امور پیشگیری از معلولیت، ۳۳۰ هزار مورد خدمات پیشگیری از معلولیت، مشاوره ژنتیک، پیشگیری از تنبلی چشم ، غربالگری و پیشگیری از معلولیت‌های سالمندان انجام گرفته است. 

وی با بیان اینکه امور پیشگیری و درمان اعتیاد از دیگر وظایف بهزیستی  می‌باشد، گفت: پیشگیری اولیه در قالب آگاه‌سازی برای ۸۶۰ هزار نفر در سال گذشته انجام گرفته است که این برنامه‌ها اجتماع محور هستند. 

وی افزود: ۹۱ مرکز فعال نگهداری معتاد و اقامتی و کمپ در استان وجود دارد که سال گذشته  ۳۳ هزار نفر از این خدمات بهره‌مند شده‌اند. 

مدیرکل بهزیستی استان توانمندسازی بهبود یافتگان را مهمترین اقدام بهزیستی دانست و گفت:  یکی از مهم‌ترین اقدامات در بحث درمان و پیشگیری، توانمندسازی افراد است که با خوداشتغالی و پرداخت تسهیلات در قالب خود اشتغالی انجام می‌گیرد و سال گذشته  ۲۸۱ نفر با پرداخت تسهیلات به خود اشتغالی رسیدند.  

وی افزود: سال گذشته ۱۵ هزار و ۶۰۰ نفر از خدمات معاونت اجتماعی در قالب ۳۶ پایگاه سلامت روان بهره‌مند شده‌اند. 

ارشدزاده معاونت مشارکت‌های مردمی را از دیگر بخش‌ها نام برد و گفت: اولین فعالیت تامین مسکن مددجویان و معلولان است به طوریکه  ۳۷۹ واحد مسکونی برای معلولان و مددجویان  تکمیل شده و امسال نیز ادامه دارد به طوریکه از ابتدای سال تا به امروز ۱۶۹ واحد دیگر آماده شده است. 

وی در ادامه به تفاهمنامه بسیج سازندگی برای احداث ۵۰۰ واحد مسکونی برای شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر نیز اشاره کرد. 

مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به کمک بلاعوض  سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای ساخت منزل، گفت: ۱۱ میلیارد تومان تسهیلات احداث مسکن اعطا شده است که تلاش می‌شود تا از تسهیلات احداث مسکن توسط بنیاد مسکن استفاده شود.

وی اضافه کرد: سال گذشته برای ۴۲۸۰ نفر تسهیل‌گری اشتغال انجام گرفته است به طوریکه برای  ۱۵۱۶ تثبیت اشتغال و ۲۷۶۴ نفر اشتغال جدید با ساز و کار جدید ایجاد شده است.

ارشدزاده خاطرنشان کرد: جمع‌آوری و کمک‌های مردمی و جذب کمک‌های مردمی از دیگر فعالیت‌های بهزیستی است که در این راستا  از خیرین و همیاران بهزیستی کمال تشکر را داریم که بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان به صورت نقدی، غیرنقدی و خدماتی به بهزیستی کمک کرده‌اند و امیدواریم خیرین ما را باز هم همراهی کنند.  

وی بیان کرد: ۱۷۳۶ موسسه و مرکز غیردولتی فعال و همکار بهزیستی در استان وجود دارد که در این راستا حدود ۷ هزار نفر از جوانان تحصیل کرده و جویای کار مشغول به کار شده‌اند. 

مدیرکل بهزیستی استان با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا، اقشار آسیب‌پذیر را بیشتر از سایر افراد تحت فشار قرار داده است، گفت: در این دوسال بیشترین مراجعات به بهزیستی و کمیته امداد شده است که برخی با معرفی و برخی نیز به صورت حضوری می‌آیند و با توجه به اینکه در بخش توانمندسازی،  کارهای زیادی انجام شده بود ولی وضعیت اقتصادی این برنامه را دچار مشکل کرد و حتی افرادی که چند سال پیش توانمند شده بودند را نیز دچار مشکل کرده است. 

وی اضافه کرد: البته در سال ۹۶ تدبیری توسط دولت انجام گرفت تا مستمری مددجویان تحت پوشش بهزیستی تا ۴.۵ برابر افزایش یابد به طوریکه قبل از سال ۹۶ یک نفر ۵۳ هزار تومان مستمری دریافت می‌کرد ولی از ابتدای سال ۹۶ میزان مستمری یک نفر ۱۵۰ نفر شد و امسال نیز ۱۶۲ هزار تومان شد و ۵ نفر خانواده ۵۲۰ تومان افزایش مستمری دارد. 

ارشدزاده متذکر شد: دولت اقدام و حمایتی را شروع کرد تا از محل تبصره ۱۴ فضا را ایجاد کند که به تبع آن ۵۵ هزار نفر مددجوی جدید تحت پوشش قرار گرفت که بیش از ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون  تومان ماهانه به این افراد پرداخت مستمری می‌شود. 

وی با بیان اینکه قرار بر این بود تا برای جذب ۷۰۰ هزار نفر در سطح کشور ظرفیت ( سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره) ایجاد شود، گفت: ۳۵۰ هزار نفر برای سازمان بهزیستی بود که استان آذربایجان‌شرقی  ۵۵ هزار نفر آنها را جذب کرده است و به عبارتی مستمری بگیران خود را سه برابر کرده و تقریباً پشت نوبت را بروز کرده‌ایم. 

انتهای پیام/۶۰۰۲۷

Source link

پ
برچسب ها:
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:
قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.