http://avayetabriz.ir

آژانس خبری تحلیلی آوای تبریز فارس آذربایجانشرقیگرگ عاشق مه است حال و روز وضعیت گندم در کشور
شناسه خبر :40094
یکشنبه 3 شهریور 1398
6 بازدید
پ

گرگ عاشق مه است حال و روز وضعیت گندم در کشور به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز عطااله هاشمی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موضوع در مورد گندم و نان است و اینها بحث‌های مقدس در جامعه هستند و بنده در خیلی جاها شاهد بودم که حین قسم یاد کردن روی این دو […]


گرگ عاشق مه است حال و روز وضعیت گندم در کشور

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز عطااله هاشمی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موضوع در مورد گندم و نان است و اینها بحث‌های مقدس در جامعه هستند و بنده در خیلی جاها شاهد بودم که حین قسم یاد کردن روی این دو مقوله قسم می‌خوردند.

وی با بیان اینکه در کشورهای مختلف دنیا گندم در موضوعات سیاسی نیز مطرح است، گفت: همیشه قحط سالی‌های صورت گرفته منجر به تحت‌الشعاع قرار گرفتن گندم شده است.

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران ایران خاطرنشان کرد: البته روایت‌ها و آیات زیادی در رابطه با گندم است که از جمله آن سوره حضرت یوسف می‌باشد.

وی با تاکید بر اینکه گندم استراتژیک‌ترین موضوع در کشور است، تصریح کرد: بحث خودکفایی گندم موضوعی نیست که در دهه‌های اخیر به خودکفایی آن توجه شود بلکه سالیان سال روی آن کار شده است.

مشکل آنچنانی در خودکفایی گندم نداریم

رئیس نظام صنفی کشاورزی استان افزود: از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم و دوازدهم کارهای زیادی روی خودکفایی گندم انجام گرفته است به طوریکه از نظر خودکفایی برای مصرف داخلی هیچ بحث و مشکل آنچنانی نیست ولی نباید زحمات متخصصان در دوره‌های قبلی را نیز فراموش کرد.

وی بیان کرد: دو میلیون هکتار کشت آبی و ۴ میلیون هکتار کشت دیمی گندم در کشور وجود دارد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی استان ابراز کرد: با تجربه و تخصص نیروی انسانی، دیگر مشکل آنچنانی در رابطه با تداوم تولید و خودکفایی گندم نداریم.

وی متذکر شد: بنابر عادت‌های غلطی مبنی بر اینکه در جیبمان پول داریم و می‌توانیم بخریم با مشکلات زیادی روبه رو هستیم چراکه نمونه آن در موضوع  نرخ خرید تضمینی گندم مشاهده می‌شود.

۳۵ درصد کسری در خرید ذخایر استراتژیک گندم

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران ایران گفت: هیچ کسی نمی‌تواند منکر این باشد که ما در خرید ذخایر استراتژیک مشکل نداریم به طوریکه میزان خرید نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۵ درصد کسری خرید دارد.

وی تصریح کرد: اواخر آبان سال گذشته هشداری در رابطه با اینکه خرید گندم در سال ۹۸ با مشکل روبه رو خواهد شد (از نظر قیمت و شرایط پرداخت) داده بودیم.

افزایش قیمت جو نسبت به گندم

رئیس نظام صنفی کشاورزی استان خاطرنشان کرد: در عرف کشاورزی همیشه رایج است که قیمت گندم بیشتر از جو باشد ولی امسال اولین سال است که قیمت جو از گندم بیشتر شده است که این در ۲۰۰ سال اخیر بی‌سابقه بود.

وی افزود:دیگر مانند گذشته نیست که نان جو خوردن از روی ریاضت باشد و ما تک به تک این هشدارها و زنگ خطرها را احساس کرده و آن را بروز داده‌ایم.

شورای اقتصاد متولی اصلی قیمت‌گذاری گندم است

هاشمی توضیح داد: البته برخی آلارم‌های خطر جوسازی و شایعه‌پردازی علیه وزارت‌خانه وزارت کشاورزی وجود دارد به طوریکه وزارت‌خانه در قیمت گندم فقط یک رای دارد و تصمیم اصلی را شورای اقتصاد می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه نوسانات ارزی و تحریمات باعث این افزایش قیمت‌ها شده است، تصریح کرد: عدم کامیابی دولت در خرید گندم مسئله‌ای بود که به مراتب هشدار آن را داده بودیم.

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران ایران متذکر شد: خبرنگاران رسالت تاریخی و انسانی دارند و باید جامعه کشاورزی که دسترسی به تریبون ندارد و مهجور است را یاری کرده و در کنار کشاورزان باشند.

وی با بیان اینکه حق و حقوق کشاورز و مصرف‌کننده باید مدنظر قرار گیرد، افزود: ما مدعی هستیم دفاع از حق و حقوق مصرف‌کننده و خودکفایی با جیب کشاور امکان‌پذیر نیست.

۷/۵ میلیون تن در کشور و ۲۱۰ هزار تن در آذربایجان‌شرقی گندم خریداری شده است

رئیس نظام صنفی کشاورزی استان خاطرنشان کرد: میزان خرید گندم در کشور ۷٫۵ میلیون تن و در استان آذربایجان‌شرقی ۲۱۰ هزار تن خرید شده است که آمار استانس نسبت به مدت مشابه  با ۵۶ درصد کاهش خرید مواجه است.

وی با اشاره بر اینکه کشاورزان همیشه ابتداء منافع ملی را در نظر گرفته و سپس منافع شخصی خود را مد نظر می‌گیرند، گفت: ما شرایط بی‌پولی کشور را درک می‌کنیم ولی تزریق مبلغ  ۳ هزار میلیارد تومان به موسسه آرمان از سوی دولت، اذیت‌کننده است.  

هاشمی با تاکید بر اینکه اگر نداری برای همه پخش شود، قابل تامل است، توضیح داد: تزریق پول به یک موسسه ورشکشته یا رسیدگی به موضوعات خودروسازی و شارژ آنها، جای سوال دارد.
وی ابراز کرد:  از سال‌های گذشته دولت در رابطه اجرای خرید تضمینی تخلفاتی داشت چراکه در این قانون قیمت محصولات کشاورزی شامل قانون تضمینی است باید تا شهریور اعلام شود و قیمت پایه حداقل نسبت به تورم افزایش یابد ولی چند سالی بود که قیمت گندم فریز شده و سر کشاورزان کلاه گذاشته شده بود.

دوگانگی سیاست در نرخ خرید تضمینی گندم

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران ایران اذعان داشت: در قانون خرید تضمینی عنوان نشده است که قانون خرید تضمینی جلوی صادرات گندم را بگیرد و این یعنی دوگانگی در سیاست.

وی با بیان اینکه گندمی که کاهش یافته است، بخش عمده آن به خوراک دام و طیور رفته است، افزود: البته تعدادی از کشاورزان نیز هنوز گندم خود را نمی‌فروشند و همچنین تعدادی کارخانجات و صنایع وابسته داخل میدان شده است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی استان یادآور شد: کارخانه آرد سازی و کارخانه صنایع تبدیلی گندم با کاهش روبرو است ولی کارخانه تعطیل نشده است و این نشان از  یک انحراف در این وسط را دارد چراکه از کشاورزان مستقیم خرید کرده‌اند.  

هاشمی با تاکید بر اینکه ما از عدم فروش گندم از طرف کشاورز به دولت دفاع نمی‌کنیم ، تصریح کرد:  امنیت و مصالح ملی برای ما اهمیت زیادی دارد و الان هم با توجه به اینکه  امکان افزایش قیمت در سال جاری وجود ندارد از این‌رو اگر گندمی نگه داشته شود این خود کشاورز است که متضرر خواهد شد.

وی متذکر شد: ما الان می‌خواهیم برای سال بعد با دولت اتمام حجت کنیم چراکه سال بعد دیگر با امسال متفاوت خواهد بود و ما دیگر به صورت کامل در کنار کشاورز خواهیم بود

عدم نظارت کافی و تصویب قانون‌های بدون واقع‌بینانه در مجلس /قیمت پیشنهادی ۲۵۰۰ تومان گندم در سال ۹۹

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران ایران تمام مجلس ها در رابطه با کشاورزی طرفدار کشاورزان بودند ولی متاسفانه به نتیجه نرسیده است چراکه نظارت بعد از تصویب به خوبی انجام نمی‌گیرد و یا اینکه واقع بینانه قانون تصویب نمی‌کنند.

وی گفت: بنیاد ملی گندم‌کاران قیمت تمام شده همراه با سود را به دولت اعلام کرده که این قیمت پایه حداقل دو هزار و ۵۰۰ تومان است.

اگر دولت قیمت را به موقع اعلام نکند تجمع خواهیم کرد

رئیس نظام صنفی کشاورزی استان ابراز کرد: اگر دولت قیمت را به موقع اعلام نکند قطعاً کشاورزان نیز سال دیگر  کمتر کاشته و یا به سمت کشت جایگزین خواهند رفت.

وی افزود: اگر دولت تا شهریورماه قیمت را اعلام نکند با مجوزهای رسمی و به همراه کشاورزان جلوی دستگاه‌های ذیربط از جمله مجلس شورای اسلامی خواهیم کرد.

قاچاق گندم در کشور با برنامه‌ریزی است

هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس با بیان اینکه قاچاق گندم در کشور برنامه‌ریزی شده است، توضیح داد: اینکه چند نفر دلال و چند نفر کشاورز دست به دست هم دهند و چند کامیون قاچاق کنند امکان‌پذیر نیست بلکه برخی قانون‌ها سرپوش گذاشته‌اند.

وی افزود: با توجه به وجود قانون گذر موقت گندم اقدام به تهیه گندم از خارج می‌شود و آن را به آرد تبدیل می‌کنند و سپس در کشورهای همسایه به فروش می‌رسانند.

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران ایران با اشاره به اینکه شاید طبق قانون گندم اجازه صادر نداشته باشد ولی این ممنوعیت برای آرد وجود ندارد و این همان سرپوش قانونی است، تصریح کرد: قیمت تمام شده آرد در عراق بین ۲۸۰۰ و ۳۵۰۰ تومان است.

قانون خرید تضمینی گندم برای دهه ۶۰ است

وی با تاکید بر اینکه معمولاً قانون‌ها در کشور تصویب می‌‌شود ولی زحمت بروزرسانی آن را به خود نمی‌دهیم، تصریح کرد: قانون خرید تضمینی گندم از دهه ۶۰ یکسان است و تغییرات آنچنانی در آن رخ نداده است و متاسفانه همان شرایط گندمی که به نانوا می‌دهیم به قنادی، کارخانه بیسکوییت، ماکارونی و غیره هم می‌دهیم.

رئیس نظام صنفی کشاورزی استان ادامه داد: سالانه دو و نیم الی دو و ۸۰۰ میلیون تن گندم به بخش صنعتی اختصاص می‌یابد و باید بخش صنعتی از این مقوله مُعاف و جدا شود.

وی خاطرنشان کرد: برخی حرف و حدیث‌ها مبنی بر آلوده بودن گندم‌های وارداتی وجود دارد که کدب است چراکه کشور بی‌درو پیکر نیست که هر گندمی را وارد کشور کنیم ولی این موضوع احتمالا در مسائل قاچاق وجود داشته باشد.

گرگ عاشق مه است

هاشمی در ادامه به سوال فارس مبنی بر اینکه اگر بی‌درو پیکر نیست پس چگونه فضولات حیوانی وارد گندم می‌شود، گفت: این کاملا درست است چراکه در برخی موارد ما شاهد این بودیم که بعد از بار شدن گندم در میان راه ماسه بادی یا فضولات حیوانی و غیره قاطی گندم کرده‌اند و از قدیم گفته‌اند که “گورد دومانی سویر” (گرگ مه را دوست دارد) و الان همان روزهای مه‌ای است.

انتهای پیام/۶۰۰۲۷

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Source link

پ
برچسب ها:
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:
قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.