http://avayetabriz.ir

آژانس خبری تحلیلی آوای تبریز اخبار اجتماعیکنعانی:در سال ۹۸ شاهد افتتاح بزرگترین پایگاه امدادی کشور در استان خواهیم بود/ اجرای طرح سفره مهربانی و همای رحمت توسط هلال احمر استان
شناسه خبر :6183
پنج‌شنبه 22 فروردین 1398
698 بازدید
پ

کنعانی:در سال ۹۸ شاهد افتتاح بزرگترین پایگاه امدادی کشور در استان خواهیم بود/ اجرای طرح سفره مهربانی و همای رحمت توسط هلال احمر استان گروه اجتماعی آوای تبریز: نام هلال احمر همیشه عجین با حوادث بوده است چه آنجا که در زلزله ورزقان پیشرو بود و به یاری مردم شتافت و چه در سیل آذرشهر […]


کنعانی:در سال ۹۸ شاهد افتتاح بزرگترین پایگاه امدادی کشور در استان خواهیم بود/ اجرای طرح سفره مهربانی و همای رحمت توسط هلال احمر استان

گروه اجتماعی آوای تبریز: نام هلال احمر همیشه عجین با حوادث بوده است چه آنجا که در زلزله ورزقان پیشرو بود و به یاری مردم شتافت و چه در سیل آذرشهر که چشم‌ها به امدادگرانشان دوخته شده بود. اینها اما بخشی از کارهایی است که جمعیت هلال احمر انجام می‌دهد و بخش اعظم فعالیتشان همچنان برای مردم پنهان مانده است. در دومین بخش از گفت‌وگو آوای تبریز با مسئولین پای صحبت‌های مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان‌شرقی نشستیم تا از عملکرد سال ۹۷ بشنویم. عملکردی که در کنار خالصانه بودن بسیار پربار هم بوده است.

آوای تبریز: ضمن خوشامدگویی، فهرستی از عملکرد جمعیت هلال احمر استان در سال ۹۷ را بفرمایید.

کنعانی: در ابتدا از شما و پایگاه خبری آوای تبریز که همیشه در کنار هلال احمر آذربایجان‌شرقی بوده‌اید و این وقت ارزشمند را در اختیار ما گذاشته‌اید تقدیر و تشکر می‌کنم.

جمعیت هلال احمر تنوع کاری بسیار بالایی دارد اما در اذهان عمومی همیشه با نام بحران شناخته شده و هرگاه کلمه هلال احمر به میان آمده اذهان ما به سمت زلزله و سیل رفته است در حالیکه این قسمتی از وظایف ما بر اساس اساسنامه است. جمعیت هلال احمر دارای معاونت‌های متفاوتی است که مهمترین معاونت آن، معاونت امداد و نجات است که همه ساله در طرح‌های نوروزی پیش از شروع عید نوروز نیز در آماده باش کامل هستند.

ما ۲۹ پایگاه‌ بین جاده‌ای ثابت در استان داریم که ۲۷ پایگاه جاده‌ای و ۲ پایگاه کوهستانی می‌باشند که یکی از پایگاه‌های کوهستانی در عون بن علی و دیگری در سهند است. برخی پایگاه‌ها نیز فصلی هستند یعنی در فصل تابستان و انبوه مسافرت‌ها در برخی مسیرها بیشتر می‌شود و پایگاه‌های فصلی زمستانی نیز در مسیرهایی که برف و باران و تردد بیشتر وجود دارد، افزایش پیدا می‌کند اما بیشترین مراجعات و درگیری پایگاه‌های ما در عید نوروز است.

سال گذشته نیز این پایگاه‌ها دایر شد و از جمله خدماتی که به مسافران داده شد اسکان موقت و رهاسازی در تصادفات بود که وظیفه اصلی هلال احمر است چون اصلی‌ترین ست‌های ما برای تصادفات برای رهاسازی طراحی شده است و آمبولانس‌هایمان نیز مستقر هستند تا اگر اورژانس در جای دیگری درگیر باشد یا ما سریعتر به محل برسیم در انتقال مصدوم هم به عنوان کمک‌کننده کار کنیم چون امداد گران ما کمک‌کننده هستند و تکنیسین پرستاری یا اتاق عمل نیستند که خدمات پزشکی ارائه دهند.

در سال جاری نیز دوره‌های تخصصی خاص برای پرورش نیروهای امداد و نجات برگزار شد و نجاتگرانی که در پایگاه‌ها مشغول به خدمت هستند دوره‌های متفاوت دیده‌اند. معمولا پیش از شروع نوروز دوره‌های بازآموزی گذاشته می‌شود که امسال هم در ۴ شهرستان‌ دوره بازآموزی برگزار شده که بحث اصلی دوره‌ها را بر روی آموزش پیش بیمارستانی برده‌ایم زیرا در طول سال دوره‌های بازآموزی اتفاق می‌افتد اما امسال بحث سی پی آر و باز کردن راه‌های تنفسی در اولویت قرار گرفته است.

تیم امداد و کوهستان ما قوی‌ترین تیم در کشور است

علاوه بر آن در حوادث مختلف گروه‌های امداد و نجات استان ما حضور دارند که نمونه آن در سال ۹۶ در بحث زلزله کرمانشاه بود که تا سال ۹۷ کمک‌های ما ادامه داشت و یا در حادثه سقوط هواپیما در ابتدای سال ۹۷ که تمام پیکرها پیدا نشده بودند و به همین دلیل گروه کوهستان ما اعزام شد، البته با جدیت عرض می‌کنم که بحث امداد کوهستان ما جز اولین‌های کشور است زیرا نیروهای ما بسیار خبره و دوره دیده هستند.

آوای تبریز: در حادثه سقوط هواپیما در دنا گروه گوهستان هلال احمر استان چرا اعزام شد؟

کنعانی: گروه امداد کوهستان ما جز قوی‌ترین تیم‌هاست و در عملیات رتبه الف را داریم؛ گروه ما بلافاصله بعد از اعزام زوم‌مندی منطقه را شروع کردند و قطعات هواپیما توسط استان ما شناسایی شد و این روند توسط سایر استان‌ها ادامه پیدا کرد. گروه امداد ما بخاطر این حادثه تحویل سال را در ارتفاع چهار هزار متری انجام دادند و به همین دلیل نیز در روزهای آخر عملیات پیام تشکر مدیر جمعیت هلال احمر را به همکاران در منطقه لرستان رساندیم؛ خوشبختانه امداد کوهستان ما تیمی بسیار قوی است که به وجودشان افتخار می‌کنیم البته تیم‌های آواربرداری و واکنش سریع ما نیز عملکرد بسیار خوبی دارند.

با توجه به شرایط تعمیرات و بودجه‌ای تا بحال مدیریت هزینه کرده‌ایم و خوشبختانه لنگ نزده‌ایم اگرچه فشار زیادی را تحمل کرده‌ایم زیرا بعد از زلزله ورزقان در بحث ترابری مستهلک شده بودیم و به روزرسانی تجهیزات نیز سخت شده است اما خوشبختانه تاکنون مشکلی پیش نیامده و توانسته‌ایم عملیاتمان را انجام دهیم. ۲۸ دستگاه خودرو نجات در استان وجود دارد که ۳ دستگاه نیز سال ۹۷ به ناوگان ما اضافه شده که هر خودروی نجات بالای یک میلیارد تومان هزینه دارد و امسال در طرح‌های نوروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 همچنین در سال جاری ساماندهی انبارها را انجام داده‌ایم و اگرچه قسمتی از انبارهای ما در زمان زلزله کرمانشاه خالی شد اما خوشبختانه توانستیم اقلام مورد نیاز را تهیه کنیم و انبارها را بروزرسانی کرده و هیچ مواد غذایی تاریخ گذشته‌ای نداریم.

اگر بودجه سر وقت برسد سال آینده بزرگترین پایگاه امدادی پشتیبانی کشور افتتاح خواهد شد

اگر بودجه سر وقت اختصاص داده شود در سعیدآباد در سال ۹۸ شاهد افتتاح بزرگترین پایگاه امدادی پشتیبانی کشور خواهیم بود؛ سوله‌ها و آشیانه بالگردها تمام شده و آنجا دارای جرثقیل‌های مخصوص است و تنها ساختمان اداری ناقص است.

 تمام زیرساخت‌ها آنجا آماده است و در صورت تکمیل امداد و نجات ولیعصر را به آنجا منتقل می‌کنیم و شعبه تبریز را از شهرک امام به ولیعصر انتقال می‌دهیم زیرا با توجه به حادثه خیز بودن تبریز و نیاز به انبارهای بزرگ اگر نیاز به کمک رسانی در شهر باشد در این صورت راحت‌تر کل شهر را پوشش می‌دهیم، نقشه‌های این مجموعه مورد تایید تهران قرار گرفته و اعتبار اولیه را دریافت کرده‌ایم تا ساختمان شروع شود و اگر اعتبارات استانی نیز به کمک ما بیاید می‌توانیم سال ۹۸ آنجا را رسما به بهره برداری برسانیم.

در خصوص معاونت جوانان خوشبختانه در عرض سه ساله پیشرفتی که انجام شده چشمگیر بوده و بین سه رتبه برتر قرار دادیم. معاونت جوانان از مقطع پیش دبستانی با نام غنچه‌ها هلال تا سال هفتم با نام دادرس دانش آموزان را تربیت می‌کند زیرا با تفاهم نامه‌ای که بین وزارت آموزش و پرورش و جمعیت هلال احمر منعقد شده ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر داریم چون یکی از پتانسیل‌های ما دانش آموزانی هستند که تربیت می‌کنیم که در عین حال تربیت، آموزش همگانی را افزایش می‌دهند.

خوشبختانه در طرح دادرس به نام دانش آموز آماده در روزهای سخت بسیار موفق بوده‌ایم و بعد از آموزش‌های لازم به صورت شهرستانی مسابقات برگزار می‌شود و تیم برتر به مسابقات استانی و بعد از مسابقات استانی تیم منتخب دختران و پسران به مسابقات کشوری اعزام می‌شوند که تیم‌های برتر در رشته‌های مختلف مانند اطفا حریق، امداد و اسکان معرفی می‌شوند. چون این مسابقات هرساله برای دانش آموزان پایه هفتم برگزار می‌شود همیشه ورودی نوجوان داریم.

نزدیک به سه سال است که با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص مشکلات اجتماعی و حتی در بحث اشتغال وارد کار شده‌ایم. در همین راستا نیز سال گذشته طرحی به نام پیمان که عبارت از پیشگیری از اعتیاد و حمایت از نشاط اجتماعی است را آغاز کردیم که اولین دوره آن در مراغه و با حضور ۵۰ نفر در استان برگزار شد که این ۵۰ نفر به عنوان مربی آموزض دیدند تا هر نفر از اینها به ۷ نفر آموزش دهند که این کار انجام شد. البته این آمار عددی نیست بلکه در استانداری نیز مستندات را با دلیل و اعداد و ارقام واقعی ارائه دادیم.

آماری که در این طرح به ما محول شده بود آموزش ۲ هزار و ۷۶ نفر بود که خوشبختانه با استقبال جوانان به ۶ هزار و ۳۴ نفر آموزش داده شد که در کشور رتبه اول را کسب کردیم؛ یعنی ۶ هزار مربی همسان و همسن تربیت کردیم زیرا در بحث اعتیاد اگر ما به جوان ۱۵ ساله توضیح دهیم آن را به چشم نصحیت می‌بینند اما اگر مربی همسن باشد تاثیر بسیاری دارد و به همین دلیل این طرح را شروع کرده و حتی دوره‌های تخصصی را به صورت منطقه‌ای برگزار کردیم.

در همین راستا نیز زنجیره انسانی برای نه به اعتیاد تشکیل دادیم که بزرگترینش در ائل گلی بود.همایش ارتقای سطح سواد سلامت از جمله دیگر کارهایی بود که در راستای سخنان مقام معظم رهبری در سال جاری برگزار شد و برای اولین بار کتابی به چاپ رساندیم به نام آموزش پیشگیری، کنترل و درمان اعتیاد به روش شبه مدرن که به واسطه همین کتاب توانستیم تفاهم نامه‌ای سه جانبه بین وزارت کشور، ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان جوانان هلال احمر امضا کنیم که  در آن مقرر شد در شهر اولین‌ها ۷۰۰ نفر آموزش ببینند و این اتفاق رخ داد، همچنین استان ما میزبان جشنواره بین‌المللی نقاشی صلح و دوستی بود که در آن با استفاده از المان‌های گل در تانک در پارک شمیم پایداری با حضور کنسول ترکیه و آذربایجان نشان دادیم که مردم ما طرفدار صلح و دوستی هستند.

هلال احمر در راستای فرمایشات رهبری وارد بحث‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شده است

در بحث اشتغال نیز طرح “بومی نو” که حمایت‌ از ایده‌های بومی است را حمایت کردیم که کارگاه کارآفرینی و مبانی کسب و کار را در راستای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی برگزار کردیم، همچنین برای آموزش‌های رباتیک برای نخستین بار با ایرباس قراردادی با محوریت امداد و نجات بسته‌ایم و اخیرا نیز تفاهم نامه‌ای به نام تسهیل گران برای کارآفرینی بسته شده که در آن مقرر گشته افراد واجد شرایط ابتدا در شهر تبریز و نقاطی که آسیب پذیر اما اشتغال زایی زیادی دارند در این کلاس‌ها آموزش داده شوند و اولویت در این خصوص برای کسانی که اهل تبریز، عضو هلال احمر، فاقد شغل باشند و اولویت رشته‌ها نیز اقتصاد و روانشناسی است در این طرح هر نفر به پنج نفر زیر مجموعه خودشان آموزش می‌دهند که چگونه بازاریابی کنند و کار را به پیش ببرند.

افرادی از خود این مناطق می‌توانند اشتغال‌ ایجاد کند زیرا در برخی مناطقی که آسیب پذیر هستند بسیار جوانان مومن و با انگیزه وجود دارند که باید آنها را پرورش دهیم چونکه آنها هستند که می‌توانند این مناطق را آباد کنند.

از جمله دیگر کارهای جمعیت هلال احمر استان برگزاری طرح همای رحمت و سفره‌های مهربانی همزمان با سراسر کشور بود که در سال ۹۷ رکورد سفره مهربانی را شکستیم و چندین کیلومتر سفره در ماه رمضان در شهرستان مراغه برپا شد که بعد از افطار نیز طرح همای رحمت شبانه و بدون دیده شدن اجرا شد و کار عظیمی در روستاها انجام شد و بیش از ۵۰۰۰ هزار بسته مواد غذایی را به خانواده‌های نیازمند رساندیم.

طرح دیگری که هلال احمر استان در آن حضور داشت موضوع نذر آب در سیستان و بلوچستان بود، تا زمانی که به سیستان و بلوچستان نرفته بودیم دیدگاه متفاوتی داشتیم اما بعد از حضور در آنجا اوضاع واقعی را دیدیم. تمام طرح نذر آب به کنار اما آنجا کودکی را به دست ما رساندند که از شدت بیماری و تب در حال از دست رفتن بود و امدادگران ما دوساعت روی بچه کار انجام دادند و کودک به زندگی برگشت، همانجا به امدادگرانمان هم گفتم شاید استان ما آنجا رفت تا وسیله‌ای باشد تا جان آن کودک نجات پیدا کند.

همچنین در استان خودمان نیز ۲۰ کاروان سلامت از ۲۲ بهمن به راه افتاده‌اند که ۳۰۰۰ نفر به صورت رایگان تحت درمان قرار گرفتند و خدمات دارویی رایگان به آنها داده‌ایم.

مدتی قبل در جمع خیران شبستر در تهران بودم و به این خیران اعلام کردم که من نمی‌خواهم از شما چیزی درخواست کنم بلکه آمدم اعلام کنم که امکانات هلال احمر در اختیار شماست بدون اینکه بخواهیم نامی از ما برده شود اگر نفر برای بسته بندی می‌خواهید بفرستیم، اگر در توزیع کمک می‌خواهید آماده‌ایم چون وظیفه ما تسکین آلام بشری است و هدف شما هم همین است.

مشکلی که در کشور ما در زمان بحران وجود دارد، موازی کاری است در حالیکه به هنگام بحران باید مدیریت بحران وجود داشته باشد. تیم استان ما برای نخستین بار در سیل بنگلادش اعزام شد و مدیریت بحران را آنجا به خوبی دیدیم؛ به هنگام بحران مدیریت بحران نباید در صحنه باشد در حالیکه در کشور ما مدیر اگر در صحنه نباشد مورد انتقاد قرار می‌گیرد اما مدیریت بحران به هنگام حوادث باید طبق سناریوی از پیش مشخص شده در اتاق بحران بنشیند و بگوید که هر سازمان باید به کجا برود و بعد هر سازمان گزارش کار ارائه دهد.

در طول سه سال نتوانستم نگهبان مجموعه را قانع کنم که موقع خروج من از اتاق تا آسانسور مرا همراهی نکند!

در کرمانشاه اگر مدیریت بحران درستی بود کار به سرعت پیش می‌رفت و بسیاری از مشکلات پیش نمی‌آمد، متاسفانه در کشور ما مدیریت واحد وجود ندارد و کارها پراکنده صورت می‌گیرد در خارج از کشور به هنگام بحران و یا حتی در زمان‌های عادی هرکس به کار خودش مشغول است و توجهی ندارد که آن کسی که از کنارش گذشته کیست و چه پست و مقامی دارد زیرا تمام فکر و ذکرش مشغول به کار خودش است در حالیکه من در طول سه سال حضور به عنوان خادم هلال احمر نتوانسته‌ام نگهبان را قانع کنم که هنگام خارج شدن من از اتاق نیازی نیست که او هم خارج شود و دکمه آسانسور را بزند چون خودم می‌توانم این کار را انجام دهم.

گفت‌وگو و تنظیم: فرناز پورعباس

 

 

 

 

 

 

 


رادیو تبریز ما

کانال تلگرام تبریز ما


 

جمع آوری مطالب از: آژانس خبری تحلیلی آوای تبریز

منبع خبر

 

پ
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:
قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.