http://avayetabriz.ir

آژانس خبری تحلیلی آوای تبریز فارس آذربایجانشرقیکشت طلای معطر در آذربایجان/ اشتغال‌زایی با عطر ویژه
شناسه خبر :32994
جمعه, 12 جولای 2019
11 بازدید
پ

کشت طلای معطر در آذربایجان/ اشتغال‌زایی با عطر ویژه به گزارش خبرگزاری فارس از مرند، گل محمدی آذربایجان شرقی به «قیزیل گول» مشهور بوده و در ادبیات این استان جایگاه ویژه ای دارد. گل محمدی نام نوعی گل رز از تیره رُزاسه می باشد که از دیرباز در ایران کشت می‌شود؛ اراضی مناسب برای کشت گل […]


کشت طلای معطر در آذربایجان/ اشتغال‌زایی با عطر ویژه

به گزارش خبرگزاری فارس از مرند، گل محمدی آذربایجان شرقی به «قیزیل گول» مشهور بوده و در ادبیات این استان جایگاه ویژه ای دارد. گل محمدی نام نوعی گل رز از تیره رُزاسه می باشد که از دیرباز در ایران کشت می‌شود؛ اراضی مناسب برای کشت گل محمدی اغلب مناطق کوهپایه‌ای و اقلیم خشک و نیمه خشک با تابستان‌های معتدل و خشک و زمستان های سرد می‌باشد که بر همین اساس روستای میاب شهرستان مرند مناسب ترین اقلیم برای کاشت این گل را دارد. 

در ایران بیشترین قسمت قابل مصرف گل محمدی گلبرگ و گلاب گیری این گل می باشد که به تازگی نیز از اسانس آن استفاده می شود؛ اما گل محمدی دارای فرآورده های پیچیده و گران قیمتی همچون اسانس های نوع اول و دوم، آبسولوت، تامپ و روغن مطلق نیز می باشد که در کشورهایی همچون ترکیه و بلغارستان استخراج می شود و در موارد متعدد قابل استفاده است. 

گل محمدی به “طلای معطر” معروف است چراکه ماده اولیه کارخانه های عطر سازی در دنیا است. هر کیلو اسانس این گیاه چندین میلیون دلار ارزش دارد از این رو امروز از آن به عنوان طلای مایع یاد می شود. در حالی که این گل برای اولین بار در ایران کشت شد و سپس به ترکیه و دمشق و از آنجا به بلغارستان رفت ولی در حال حاضر بغارستان تنها کشور صادر کننده اسانس گل محمدی در دنیا است.

گل محمدی گیاهی ارزشمند با خواص غذایی و درمانی

محصول عمده گل محمدی گلاب، اسانس و گلبرگ خشک است که از این محصول در صنایع دارویی، عطرسازی، فرآورده های بهداشتی و آرایشی و صنایع غذایی و از پودر آن برای تزیین انواع غذاها استفاده می شود .

گل محمدی علاوه بر خاصیت درمانی و بهبود عارضه هایی همچنین دردهای رماتیسمی، قلبی، تقویت اعصاب و معده و رفع بعضی از سردردها در تهیه شربت مربا و در صنایع شیرینی سازی و تهیه بستنی نیز کاربرد فراوانی دارد که گل سرخ تولید شده در شهرستان اسکو از اصیل ترین، بهترین و معطرترین نوع گل ها در دنیا محسوب می شود.

گل محمدی و مربای آن خاصیت گرمایی دارد و در درمان بیماری های گوارشی و ضعف عمومی بدن از جمله در درمان اسهال، زخم معده و درمان روده و بیماری های قلبی مفید است.

آذربایجان شرقی پنحمین تولید کننده گل محمدی در کشور است

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها امسال چهار هزار و ۴۰۰ تن گل محمدی از ۱۱۰۰ هکتار از مزارع بارور گل محمدی برداشت می‌شود

فتحی ادامه داد: در حال حاضر از هر هکتار از باغات گل محمدی چهار تن گل برداشت می‌شود اما عملکرد باغات شاخص بیش از هفت تن در هکتار است .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در خصوص ارزش افزوده بالای گل محمدی و سود آوری آن گفت: سرمایه‌گذاری در این حوزه فرصت خوبی برای اشتغال و رقع بیکاری جوانان می‌باشد زیرا علاوه بر خود محصول گل محمدی و فرآورده‌های جانبی آن مانند گلاب و عرقیجات هر لیتر اسانس این محصول بیش از یک میلیارد ریال سودآوری دارد.

وی درخصوص سهم استان آذربایجان شرقی از گل محمدی کشور عنوان کرد: ۱۰ درصد سطح زیر کشت این محصول به استان ما اختصاص یافته که استان آذربایجان شرقی مقام پنجم کشور را در تولید گل محمدی دارد که بیش از ۶۰ درصد آن هم در شهرستان اسکو تولید می‌شود.

فتحی خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد از کل تولید گل محمدی استان در مصارف خانگی مانند مربا و شربت و بقیه در قالب گل ، گلاب ،‌ عرقیجات و اسانس عرضه می‌شود.

فتحی گفت: سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی از متقاضیانی که خواهان سرمایه‌گذاری در قسمت صنایع تبدیلی نظیر گلاب گیری و اسانس گیری هستند حمایت می‌کند و راه‌اندازی صنایع فرآوری محصول گل محمدی نیز در اولویت برنامه‌های این سازمان قرار دارد. 

 

روستای میاب مرند، الگوی کاشت اصولی گل محمدی

کاشت اصولی و علمی گل محمدی با اصلاح زیرساختی مزارع یکی از مهم ترین عوامل افزایش بهره وری در زمان برداشت این گل می باشد و مجتمع کشت و صنعت گیاهان دارویی روستای میاب مرند الگویی در این زمینه است.

در روستای میاب در دامنه جنوبی ارتفاعات سر به فلک کشیده کمتال و در فاصله ۴۰ کیلومتری، یک نفر کشاورز با راه اندازی مجتمع کشت و صنعت گیاهان دارویی توانسته است با مطالعات علمی و فنی به کاشت اصولی گل محمدی در ۷ هکتار برای رسیدن به فرآورده‌های مهم آن بپردازد.

 

کشت ۹ هزار پایه گل‌محمدی به صورت کشت بافتی

مدیر این مجتمع در حاشیه بازدید طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی از این مجموعه با بیان اینکه برای اولین بار به صورت الگو در شمال غرب کشور به کشت گل محمدی به صورت کشت بافتی پرداخته‌ایم، اظهار کرد: این نوع کشت به دلیل اینکه همه پایه‌های گل از نژاد یکسانی هستند دارای مزیت‌هایی همچون مدیریت آسان مزرعه برای انجام عملیات کشاورزی بر روی گل‌ها، عاری بودن از هرگونه قارچ و میکرو ارگانیسم‌های مضرر و کاشت گل در زمان‌های مختلفی از سال است.

محمدرضا بذلی ادامه داد: تا امروز نزدیک به ۹ هزار پایه گل محمدی کاشت کرده‌ایم که به لطف خدا حتی یک ناگیرایی از این پایه ها گزارش نشده است. 

وی علت افزایش بهره‌برداری از گل محمدی را علاوه بر نوع و کیفیت پایه گل، زیرساخت اصولی مزرعه عنوان و خاطرنشان کرد: قبل از آغاز کاشت در این مزرعه، اقلیم ۱۲ ساله این منطقه توسط کارشناس مشاور طرح مورد مطالعه قرار گرفت و با کشورهای همسایه تطبیق داده شد و بعد از مذاکرات انجام گرفته با کارشناسان و کشاورزان کشور همسایه متوجه مشکل زیرساختی در کاشت گل محمدی شدیم. 

بذلی با بیان اینکه برای اصلاح، جابه جایی و تصحیح خاک مزرعه جهت کاشت علمی، چهار میلیارد ریال هزینه شده است، افزود: پیش بینی می شود از ۷ هکتار زیرکشت بیش از ۴۰ تن گل محمدی برداشت کنیم. 

مدیر مجتمع کشت و صنعت گیاهان دارویی روستای میاب از توسعه این مجتمع خبر داد و اظهار کرد: برای اجرایی کردن فاز دوم مطالعات بازاریابی گیاهان دارویی جهت کشت صورت پذیرفته و در فاز سوم نیز کارگاه های تبدیل فرآوری های گیاهان با دانش و فن آوری روز دنیا را ایجاد کرده‌ایم.

بذلی افزود: پرورش شیلات، زنبورستان صنعتی و ساخت برخی مواد اولیه مورد نیاز کشاورزی از دیگر شاخه های توسعه یافته مجتمع در آینده است.

وی میزان مبلغ هزینه شده برای مجتمع را تا امروز هشت میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از مرحله کشت گل محمدی تا اتمام طرح، ۱۵ میلیارد ریال اعتبار نیاز هست که لازم است دولت و بانک های عامل حمایت کنند. 

بذلی میزان اشتغال ایجاد شده در این مجتمع را ۱۵ نفر اعلام و خاطرنشان کرد: در صورت اجرایی کردن فازهای دیگر پروژه این تعداد به ۲۰ نفر افزایش می یابد و همچنین در فصل برداشت، اشتغال تا ۵۰ نفر نیز می رسد. 

 

۲۴ هزار هکتار گل محمدی در سطح کشور وجود دارد

معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی گفت: گل محمدی از گیاهان دارویی و از جمله طرح های اقتصاد مقاومتی است که وزارت جهادکشاورزی از آن حمایت می‌کند.

طهماسبی با بیان اینکه ۲۴ هزار هکتار گل محمدی در سطح کشور وجود دارد گفت: برنامه ریزی کرده ایم که سالانه چهار تا پنج هزار هکتار به سطح گل محمدی در کشور اضافه می‌شود که دلایل آن این است که کم آب بر هست، اشتغالزایی دارد نهال آن ماندگاری بالایی دارد،  بازار خارجی دارد و بالاخره اینکه می‌تواند جایگزین محصولات پر آب بری شود که در حوضه دریاچه ارومیه نیز کشت می‌شوند.

معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی افزود: آن چیزی که برای گل محمدی مهم هست این هست که زنجیره گل محمدی باید راه بیافتد و وزارتخانه هم حمایت می کند و چون بلافاصله فاسد می شود باید صنایع تبدیلی و فرآوری آن در دسترس باشد. مثل گلاب گیری و اسانس گیری و آن چیزی که ارزش افزوده ایجاد می‌کند روی گل محمدی اسانس تام هست که باید صنایع اش ایجاد شود.

وی افزود: فکر می‌کنم این منطقه می‌تواند به منطقه‌ای برای رایزنی توسعه گل محمدی تبدیل شود که جهادکشاورزی همت کرده و باغ‌های بسیار مدرن در منطقه احداث شده که دیدنی هست و می‌تواند منطقه‌ای برای آموزش کشاورزان کل کشور باشد تا بیایند این باغات را ببینند تراکم را ببیند نقشه راه را ببیند.

انتهای پیام/۶۰۰۰۱

Source link

پ
برچسب ها:
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:
قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.