http://avayetabriz.ir

آژانس خبری تحلیلی آوای تبریز فارس آذربایجانشرقیکارآفرینی یک زوج هشترودی در پارکینگ کوچک خانه
شناسه خبر :36534
دوشنبه, 5 آگوست 2019
4 بازدید
پ

کارآفرینی یک زوج هشترودی در پارکینگ کوچک خانه به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، اگر شما جزو افرادی هستید که امکانات و ظرفیت‌های کوچک خود را به فرصت تبدیل کرده و با استفاده از کمترین و کوچک‌ترین امکانات خود سعی می‌کنید برای خود و دیگران اشتغال ایجاده کرده و به رونق کسب و کار محلی […]


کارآفرینی یک زوج هشترودی در پارکینگ کوچک خانه

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، اگر شما جزو افرادی هستید که امکانات و ظرفیت‌های کوچک خود را به فرصت تبدیل کرده و با استفاده از کمترین و کوچک‌ترین امکانات خود سعی می‌کنید برای خود و دیگران اشتغال ایجاده کرده و به رونق کسب و کار محلی کمک کنید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم، از تجربه خانم فرناز داوودی که یکی از فعالان عرصه اقتصاد مقاومتی در شهرستان هشترود هستند، بهره‌مند شده و با نحوه کار وی که پرورش بلدرچین است، آشنا شوید و بدانید که با داشتن یک اتاق و بالکن منزل نیز می‌توان برای درآمدزایی استفاده کرد.

یک اتاق و بالکن محلی برای درآمدزایی

 فرناز داوودی با تحصیلات کاردانی دبیری و کارشناسی علوم اجتماعی  پیش از شروع به کار پرورش بلدرچین به کار خیاطی مشغول بود و از آنجایی که او و همسرش به فکر راه‌اندازی کسب و کار جدید و رونق اقتصادی خود بودند، با توجه به شرایط محیطی شهرستان هشترود و بررسی اقلیم آن به پرورش بلدرچین اقدام کردند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به چگونگی شروع کار خود می‌گوید: اتاق فرزندم محل کار خیاطی من بود، همان اتاق به بالکن نیز راه داشت زمانی که با مشورت همسرم  به پرورش بلدرچین تصمیم گرفتم، دستگاه جوجه‌کشی بلدرچین را در همان یک اتاق قرار دادیم.

داوودی با اشاره به فعالیت همسرش در سازمان جهاد کشاورزی افزود: همسرم کارمند سازمان جهاد کشاورزی بود، بعداز ظهرها اوقات فراغت زیادی داشت و به دنبال کار پاره وقت بود، از آنجایی که پارکینگ خانه ما خالی بود و در شهرستان هشترود مزرعه پرورش بلدرچین و طیور خانگی وجود نداشت، با مشورت کارشناسان و کسب اطلاعات لازم در این زمینه کار پرورش بلدرچین را آغاز کردیم البته باید ذکر کنم علاقه همسرم در این زمینه باعث روند رو به پیشرفت این کار شد.

 

تخم بلدرچین ۱۸ روزه به جوجه تبدیل می‌شود

فعال عرصه اقتصاد مقاومتی در مورد  جزئیات کار پرورش بلدرچین ادامه داد: تخم بلدرچین طی ۱۸ روز به جوجه تبدیل می‌شود البته در این مدت باید دما و رطوبت دستگاه کنترل شود، بلدرچین‌ها طی ۴۰ تا ۶۰ روز بالغ می‌شوند که این مدت با توجه به دان خوب، محل تمیز و بدون آلودگی سریع‌تر است که حدود ۴۵ روزه بالغ و تا ۶۰ روز ماده‌ها تخم می‌گذارند و دارای گوشت باکیفیت و فوق‌العاده مفید و تخم‌هایی هستند که چند برابر تخم‌مرغ ویتامین داشته و بدون کلسترول هستند.

داوودی با اشاره به حمایت‌های بسیج سازندگی در دریافت وام‌های اقتصاد مقاومتی گفت: حمایت‌های بسیج سازندگی در مورد مشورت با کارشناسان و مشاوران بوده و در کنار آن با پرداخت تسهیلات از کارآفرینان و فعالان این حوزه حمایت می‌کنند، من برای توسعه و خرید برخی لوازم و تجهیزات مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات دریافت کردم.

معرفی محصولات روشی برای بازاریابی

وی، معرفی محصولات بلدرچین را یکی از روش‌های مناسب برای بازاریابی عنوان کرد و اظهار داشت: در تعیین وضعیت بازار خود تولیدکننده دخالت زیادی دارد باید بنا به وضعیت اقتصادی خانوار و تعداد جمعیت شهرستان باشد ولی فرهنگ‌سازی و معرفی محصول و توضیح کار یکی از روش‌هایی است که می‌تواند در بازاریابی و مشتری‌یابی کمک زیادی داشته باشد.

کارآفرین هشترودی در کنار پرورش بلدرچین به پرورش بوقلمون نیز می‌پرداخت ولی به علت کمبود مکان پرورش بوقلمون را حذف کرده است، چنانچه می‌گوید: ما پرورش طیور را در پارکینگ منزل انجام می‌دهیم، تابستان سال ۹۷ در کنار بلدرچین‌های گوشتی و تخمی حدود ۱۵۰ عدد بوقلمون داشتیم چون مکان پرورش ما کوچک بود مجبور شدیم پرورش بوقلمون را  حذف کنیم.

این بانوی فعال اقتصاد مقاومتی، کار پرورش بلدرچین را در ابتدا با ۲۰۰ عدد بلدرچین شروع کرده و اکنون ۵۰۰ عدد بلدرچین تخمی دارد و هر سه ماه یکبار حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ بلدرچین گوشتی به بازار ارائه می‌دهد.

وی، در مورد مجوزهای لازم برای شروع این کسب و کار گفت: ما برای پرورش بلدرچین از سازمان جهاد کشاورزی مجوز گرفته‌ایم.

اقتصاد مقاومتی یعنی مقاومت در جنگ اقتصادی

داوودی با اشاره به فرمایشات مقام معظم  رهبری در مورد فعالیت در حوزه اقتصاد مقاومتی اذعان داشت: اقتصاد مقاومتی همچنان که از نام آن مشخص است یعنی مقاومت در جنگ اقتصادی، یعنی مبارزه با مصرف‌گرایی، هرکدام از ما در مقابل خانواده بزرگ خودمان که کشور عزیزمان است، مسوول هستیم ما می‌توانستیم پارکینگ منزل را به مغازه  تبدیل کرده و آن را اجاره دهیم ولی با کار تولید توانستیم به خیلی از افراد ثابت کنیم که می‌شود،کارهای زیادی انجام داد.

وی در ادامه با بیان اینکه  پرورش بلدرچین و در حالت کلی کار با طیور به علاقه زیاد، پشتکار و تخصص نیاز دارد، ادامه داد: وقتی ما این کار را شروع کردیم در هشترود جزو اولین‌ها بودیم، هیچ‌کس بلدرچین را نمی‌شناخت، شاید تعداد انگشت شماری بودند که آنها هم با شکست مواجه شده بودند ولی من و همسرم با هم و با تلاش و جدیت زیاد توانستیم بر مشکلات غلبه کنیم، حرف مردم  را نشنیده گرفته و ادامه داده و موفق باشیم.

داوودی با اشاره به نوع بازاریابی برای محصولات تولیدی خود گفت: بازاریابی اولیه از طریق چاپ آگهی در روزنامه‌ها، مطبوعات و کارت بود ولی الان از طریق مشتری است یعنی بهترین نوع معرفی محصول مشتری مشتری می‌آورد، است البته در حال حاضر با تعریفی که از کار و خواص بسیار خوب و ارزش غذایی بلدرچین و بدون کلسترول بودن آن و توصیه پزشکان و ارگانیک بودن آن، مصرف گوشت و تخم بلدرچین روز به روز افزایش پیدا کرده است.

این کارآفرین ادامه داد: در این میان هر فردی که برای تولید به مشاوره نیاز داشته باشد، با ارائه تجربیات و مشاوره به او کمک می‌کنیم چون معتقدیم ضامن روزی خداست.

 

پرورش بلدرچین در پارکینگ منزل

بانوی کارآفرین هشترودی در مورد ایجاد اشتغال این کار نیز اظهار داشت: ما این کار را در مکان۱۵۰ متری پارکینگ منزل  انجام می‌دهیم و در حال حاضر اشتغال‌زایی مستقیم  آن برای من و همسرم است اما به صورت غیرمستقیم برای افرادی که تخم بلدرچین را در مغازه‌ها پخش می‌کنند، اشتغال ایجاد شده و با پیشرفت کار تعداد آنها نیز افزایش پیدا می‌کند.

داوودی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به زحمت‌های پدر و مادرش در این کار تأکید کرد: در این کار پدر و مادرم فوق‌العاده زحمتکش کشیدند و خیلی ما را حمایت کردند که من از آنها تشکر و قدردانی می‌کنم، چرا که بسیاری از افراد آمدند و ما را از انجام این کار منصرف کردند ولی پدر و مادرم همیشه به ما روحیه دادند و از لحاظ مادی، معنوی و روحی بسیار حمایت‌مان کرده همچنین همسرم نیز بسیار تلاشگر و با انرژی بوده و در تمام شرایط مرا پشتیبانی کرده است.

وی، مشارکت و کار دسته جمعی را یکی از رموز موفقیت دانست و گفت:حسن کار ما این است که در کنار همدیگر این کار را انجام می‌دهیم در شرایط فعلی با هر کاری می‌شود برای خود درآمد کسب کرد، فقط باید تلاش داشته باشیم. از سویی دیگر صرفه‌جویی در خانواده باعث می‌شود انسان مصرف‌گرا نبوده و ریخت و پاش‌های اضافی و نامتعارف نداشته باشد بر این اساس ما خودمان خانواده صرفه‌جویی بوده، هزینه‌های اضافی در زندگی نداریم.

بانوی کارآفرین هشترودی با اشاره به مشکلات موجود در این زمینه افزود: برخی از مشکلات موجود عبارتند از تهیه دان گران و کوچک بودن مکان، ما برای پیشرفت این کار به مکان بزرگتر نیاز داریم که در صورت حمایت مسوولان مربوطه می‌توان به پیشرفت کار امیدوار شد.

وی با اشاره به اینکه طرح‌های اقتصادی و ایده‌های جدیدی برای ایجاد اشتغال دارند، خاطرنشان ساخت: در صورت حمایت‌های دولتی و داشتن زمین مناسب، طرح‌ها و ایده‌های بسیار زیادی در زمینه کشاورزی و دامداری داریم که در زمینه اشتغال نیروهای جوان شهرستان هشترود می‌تواند بسیار مفید باشد.

از آنجایی که همسرم مهندس کشاورزی است، در این زمینه طرح‌ها و پیشنهادات خوب و کاربردی را در زمینه کشاورزی مطرح کرده و می‌تواند آنها را عملیاتی کند.

گزارش از  معصومه درخشان

انتهای پیام/۶۰۰۲۰/س/ر

Source link

پ
برچسب ها:
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:
قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.