http://avayetabriz.ir

آژانس خبری تحلیلی آوای تبریز فارس آذربایجانشرقیپیشگامی با پشت میزنشینی تحقق نمی‌یابد!/مسؤولانه و خلاقانه برخورد نمایید! لطفا!
شناسه خبر :30103
چهارشنبه, 19 ژوئن 2019
38 بازدید
پ

پیشگامی با پشت میزنشینی تحقق نمی‌یابد!/مسؤولانه و خلاقانه برخورد نمایید! لطفا! به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، وحید زینالی/ رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» با مرور تجربه‌ ۴۰ ساله‌ انقلاب اسلامی اعلام کردند: انقلاب «وارد دومین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی شده است». گام دومی که باید در چارچوب «نظریه‌ی نظام […]


پیشگامی با پشت میزنشینی تحقق نمی‌یابد!/مسؤولانه و خلاقانه برخورد نمایید! لطفا!

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، وحید زینالی/ رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه‌ی «گام دوم انقلاب» با مرور تجربه‌ ۴۰ ساله‌ انقلاب اسلامی اعلام کردند: انقلاب «وارد دومین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی شده است». گام دومی که باید در چارچوب «نظریه‌ی نظام انقلابی» و با «تلاش و مجاهدت جوانان ایران اسلامی» به‌سوی تحقق آرمانِ «ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه)» برداشته شود.

بعد از گذشت حدود پنج ماه از ابلاغ بیانیه مهم و راهبردی گام بزرگ دوم و تاکید هوشمندانه نماینده ولی فقیه در استان به علت پیشگامی استان در راستای تحقق بخشیدن به محورهای بیانیه، انتظار می رفت این امر بلافاصله در استان آذربایجان شرقی به برنامه اجرایی و عملیاتی تبدیل شود.

قابل ذکر اینکه هدف از این مقال و گفتار، بررسی و تبیین ابعاد مختلف بیانیه نیست. پرداختن به فرازهای این منشور به حد کافی و به انحای مختلف توسط دست اندرکاران امر مورد توجه و تحلیل قرار گرفته و همگان از مضامین و محورهای موضوعی بیانیه، کم و بیش اطلاع دارند.

از این رو موضوع بحث این نوشتار، بیشتر مرتبط با بررسی، پیگیری و ارزیابی چند و چون اقدامات استان در این زمینه است.

شکستن حلقه‌های مدیریتی بسته! آخر، کی؟

بیانیه مهم و راهبردی گام دوم همزمان با ورود به دهه پنجم انقلاب توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی صادر شد و در محتوای آن، تبیین دستاوردها، توصیه‌های اساسی و بیان الزامات در هفت سرفصل اساسی ارائه شد.

جامعیت، عالمانه و منصفانه بودن بیانیه با تمام ویژگی‌ها، نقشه راه انقلاب برای ایران مستقل، پیشرفته و مقتدر عنوان شد بطوریکه باید جز به جز آن، مبنای فکر، عمل و مطالبه تخصصی در تمام ابعاد مختلف مطرح، عملیاتی و ارزیابی شود.

لازم است با افکار نو و بکر و بهره مندی از نیروهای خلاق و پیش برنده و رفع انسدادهای ادراکی و بازنگری جدی در سیاست ها، چشم اندازی جامع ترسیم و در آن تمرکز کنیم.

مسئولانه و خلاقانه برخورد نمایید!  لطفا!

درست ۲۹ بهمن سال گذشته و همزمان با دیدار اقشار مختلف مردم آذربایجان با مقام معظم رهبری، حجت الاسلام آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی گوی سبقت را از دیگر صاحبان فکر و اندیشه ربود و با هوشمندی و ذکاوت، در واقع پرچم سکان بسترسازی و تعمیق منشور گام بزرگ دوم را در دست گرفت و نشان داد بیش از همه در عمل برای پیاده‌سازی رهیافت‌های نقشه راهبردی و چشم‌انداز بیانیه مصمم و جدی است.

وی در این دیدار اذعان داشت که مردم غیرتمند آذربایجان‌شرقی در راستای تحقق بخشیدن به بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب پیشگام خواهند بود.

به طوری‌که رهبر معظم انقلاب نیز بلافاصله در بخشی از بیانات ارزشمندشان، با صراحت اظهار داشتند: “مردم آذربایجان باید در گام دوم انقلاب نیز همچون مراحل قبل پیشگام و پیشتاز باشند.” 

با بررسی کلی خط مشی‌ها و محورهای سخنرانی نماینده ولی‌فقیه در استان در چند ماه اخیر که به سرعت در کل استان‌ها نیز تعمیم یافت از دیدارها، همایش‌ها و نشست‌های موضوعی و تخصصی گرفته تا خطبه‌های نماز جمعه و … مشخص می‌شود که وی با تصریح بر عدم سطحی‌نگری ، بیشترین تاکیدات را با تعمیق و ژرف‌نگری در محورها، فرازها و نکته‌های مهم بیانیه داشته و با بیان مستمر ماموریت‌ها، وظایف و ظرفیت‌ها به تناسب امر، شناخت دقیق و راهکارهای عملیاتی را برای وصول به اهداف متعالی متذکر شده‌اند که لازم است به ضرورت امر، به مضامینی چند از گفته‌های وی اشاره شود:

 * جلوگیری از بایکوت شدن این منشور، اهتمام جدی مسئولان را می‌طلبد

‌  * رکن و روح حاکم بر بیانیه دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است که برخواسته از روح خودباوری و خودآگاهی است و … با تشکیل کار گروه‌ها و کرسی‌های علمی جامه عمل بپوشانید.

 * باید “اقدام جهادی” برای اجرا شدن منویات رهبر معظم انقلاب انجام دهند و در این مسیر از هیچ کوششی دریغ نکنند.

* این بیانیه با اهتمام جدی مسئولان و به صورت هوشمندانه در جامعه تبیین و به فهم و عزم ملی تبدیل شود.

و شاید دهها و صدها مورد از این قبیل که البته انتظار می‌رفت بلافاصله سرلوحه مدیریت ارشد استان قرار گیرد و با ریل‌گذاری مناسب صورت گرفته و در مسیر اثر بخشی بیشتر، اقدام جدی و موثر صورت می‌گرفت.

پایبندی به شعارها منهای شعارزدگی

در این میان نکته مهم، تمایز اساسی میان پایبندی به شعارها و شعار زدگی است. شعار زدگی آنجایی اتفاق می‌افتد که بدون توجه به واقعیت‌های موجود و بدون ارزیابی از میزان و امکان تحقق شعارها بر آنها تاکید شود اما در گام دوم به غایت به این مسئله توجه شده است و دچار آن نمی‌شود. هم در شعارها و اهداف و هم در بیان دستاورد ها واقع بینی خاصی در بافت متن مشاهده می‌شود. در این زمینه مقام رهبری می‌فرمایند: «بی شک فاصله میان بایدها و واقعیت‌ها همواره وجدان‌های آرمانخواه را عذاب داده و می‌دهد. اما این فاصله طی شدنی است و در چهل سال گذشته در مواردی بارها طی شده است و بی‌شک در آینده با حضور نسل جوان مؤمن، دانا و پر انگیزه با قوت بیشتر طی خواهد شد .»

 

پیشگامی با پشت میز نشینی تحقق نمی‌یابد!

واقعیت امر این است که با این اوصاف و احوال و با گذشت ماه ها از ابلاغ بیانیه و ضرورت توجه به نقش برجسته آذربایجان شرقی به عنوان پیشران حرکت و توجه واقع بینانه در مسیر توسعه پایدار، هیچ تحرک جدی و عملی در لایه مدیریت ارشد استان آنطور که باید و شاید به چشم نمی خورد!

پیشرو بودن آذربایجان‌شرقی در تمام عرصه‌ها و عصرها که با امید واقع بینانه، خوش بینانه و روشنگرانه، مد نظر مقام معظم رهبری و نماینده ولی فقیه استان در استان بوده با اقدام و عمل بسیاری از مدیران کشوری و استانی فاصله‌ای ژرف دارد!

از سوی دیگر به اذعان تمام دلسوزان و صاحبان فکر، با تمجید، تعریف و تجلیل و … از همدیگر که متاسفانه در بسیاری از برنامه‌ها و همایش‌ها و … به سنت غلط و عبث تبدیل شده و دولتمردان برحسب عملکرد ذاتی خود از یکدیگر مراتب قدردانی خود را اعلام می‌کنند! طبیعتا شاهد خروجی کار مفید و موثر در راستای تحقق اهداف پیام‌های سال، اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های جامع و اساسی دیگر نخواهیم بود.

در راستای اصلاح این موانع و دست اندازها، امید است نماینده ولی فقیه  در استان که پیشرو بسیاری از فرهنگ‌سازی‌ها و حذف عادت‌های زاید و ناهنجار در کشور و استان هستند، به رسم‌های ناصحیح در ادارات و دستگاه‌های دولتی نیز پایان دهند!  البته تجلیل و حرمت خدمتگزاران واقعی و بی‌ادعا که همواره موجب رضایت‌مندی حقیقی مردم را فراهم می‌آورند، همچنان مایه مباهات و مورد تایید افکار عمومی خواهد بود.

 

پرونده گام بزرگ دوم در کدام مرحله؟

مقام عظمای ولایت در چهار بخش بیانیه از غفلت و کم کاری مسئولان گلایه دارند، با این وصف انتظار افکار عمومی از مسئولان استان این بود که با تمرکز روی مولفه های بیانیه، با همت، هوشیاری، ابتکار و البته سرعت عمل، به صورت شفاف و دقیق، بلافاصله برنامه‌های عملیاتی و نقشه راهبردی دستیابی به اهداف و چشم‌انداز بیانیه را طراحی، اجرایی و در معرض قضاوت عموم قرار می‌دادند.

لازم است مدیریت ارشد استان به افکار عمومی پاسخگو باشند که پیوست اجرایی و عملیاتی گام دوم  _ با تمام تاکیدات و الزامات و … _  در چه مسیر و مرحله‌ای قرار دارد؟

به راستی با برنامه‌ریزی مدیریت ارشد استان، تا چه حد می‌توان اطمینان حاصل کرد و امیدوار بود که چالش‌ها، مخاطرات و بحران‌های احتمالی آتی را تبدیل به فرصت می‌نماییم!

 

از رمز گشایی بیانیه گرفته تا افق چشم انداز بیانیه!

هدایت مرجعیت علمی، اقتصاد تاب آور و نفوذ ناپذیر، راهبرد کار تولید و پایداری اقتصاد، کشاورزی علمی و دانش بنیان، توجه به نیروی انسانی مستعد، کارآمد و جوان، اصلاح ساختار بودجه، عدم وابستگی به نفت، توجه به کالای ایرانی، رفع شکاف طبقاتی و همه و همه نیازمند تعمق و شایسته تدبر و برنامه ریزی جامع و جهادی است.

جوانان مؤمن انقلابی کلید همه‌ قفل‌ها

نکته‌ محوری دیگر در گام دوم اینست که روی سخن رهبری با جوانان است و چه بسا می‌توان این مسئله را شأن نزول بیانیه دانست. در این بیانیه یک مضمون سه بار تکرار شده است: ” جوانان باید شانه های خود را زیر بار مسئولیت قرار دهند.”  رهبری در این بیانیه جوان مؤمن انقلابی را بارها مخاطب قرار می‌دهد و گو اینکه او را کلید گشودن قفل‌ها و گره‌های کشور می‌داند. بی‌شک روح آرمان‌خواه و خستگی ناپذیر جوان است که باید فاصله‌ی میان بایدها و واقعیت‌ها را طی کند و انقلاب را به قلّه‌های افتخار ملی و دینی برساند. گام دوم قرار است زمینه‌ای فراهم کند تا جوانان را وارد عرصه‌های مدیریت و پیشبرد اهداف نظام کند. گام اول به وقوع پیوستن انقلاب و تثبیت آن در چهار دهه‌ی گذشته بود و اکنون نوبت به برداشتن گام دوم است. گامی به سوی بالندگی هر چه بیشتر و فتح یک‌به‌یکِ سنگرهای علمی، اقتصادی و فرهنگی. مسئولیت برداشتن گام دوم بی شک با جوانان است. بیانیه گام دوم دستورالعملی برای همه‌ی نهادها و دستگاه‌های اجرائی است و باید به مثابه فرمان به‌کارگیری جوانان مؤمن انقلابی به آن عمل شود.

توجه به نقش بی بدیل رسانه در امر مطالبه‌گری

سخن آخر، تاکید و یادآوری بر نقش رسانه‌ها و صاحبان قلم و اندیشه به واسطه نقش بی‌بدیل آنان در امر نظارت و مطالبه‌گری است که باید بیش از پیش به وظایف خطیر خود در قبال پیگیری و نظارت بر اجرای اهداف متعالی و بلند گام دوم اهتمام کنند.

انتهای پیام/۶۰۰۰۲/ر

Source link

پ
برچسب ها:
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:
قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.