• آخرین خبر با عنوان ، اینفوگرافی/ بهترین فیلتر شکن ها در 1 ماه قبل منتشر شده است .
 • پنجشنبه, ۲۸ تیر ۱۳۹۷

  Code Center

  »   اقتصادی  »   ماشین سازی ناجی صنعت کشور از رکود مرگبار/ نگین صنعت آذربایجان احیا می شود؟
  119 views
  ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۵:۰۵

  ماشین سازی ناجی صنعت کشور از رکود مرگبار/ نگین صنعت آذربایجان احیا می شود؟

  ماشین سازی چرخ محرک صنعت کشور است و امیدواریم با بهبود اوضاع این کارخانه، چرخ تولید و اشتغال کشور به حرکت در آید. جای تامل اینجاست وقتی متخصصان ایرانی در اوج تحریم ها می توانند محصولاتی این چنینی تولید کنند چه نیازی به واردات نمونه های مشابه خارجی است.

  ماشین سازی ناجی صنعت کشور از رکود مرگبار/ نگین صنعت آذربایجان احیا می شود؟

  سرویس اقتصادی تبریزبیدار؛

  کارخانه ماشین سازی تبریز را اگر مهمترین کارخانه صنعتی تبریز بنامیم گزاف نگفته ایم. چرا که محصولات این کارخانه سنگ بنای تمامی مجموعه خودرو سازی تبریز را گذاشته است و از این رو ست که ماشین سازی را نگین صنعت آذربایجان می نامند. 

  در سالهایی که کشور درگیر جنگ تحمیلی بود محصولات این کارخانه بود که توانست پایه های صنعت نظامی کشور را نیز بنیان نماید. علیرغم این نقش اساسی ماشین سازی هم در جریان واگذاری های پایان دوره اصلاحات در مسیر فروش قرار گرفت و کشمکش ها این مساله در طول این سالها چرخ حرکت ماشین سازی را با مشکل روبرو کرد. از سوی دیگر با توجه به اوضاع نابسمان اقتصادی که حاصل  تورم در سالهای پایانی دولت دهم و رکود مرگبار در دولت یازدهم بوده این کارخانه علیرغم تلاش مجموعه پرسنل و مدیریت نتوانست از عهده مشکلات خود بر آید از همچنین بحث های فرسایشی میان سازمان خصوصی سازی، نمایندگان، مسئولین استانی و وزارت صنعت بر شدت این مساله افزود تا جایی که کارگران این مجموعه صنعتی در سال ۹۴ در آستانه شب عید ۹۵، با عدم پرداخت حقوق و مزایا مواجه شدند.

  پس از پیگیری گسترده رسانه ها و پای کار شدن مسئولین، بحث واگذاری این کارخانه به شستا مطرح شد و به نوعی این کارخانه بحران گرفته در مسیر آرامش قرار گرفت تا جایی مدیر عامل جدید از پیش بینی رشد ۲۵ الی ۳۰ درصدی محصولات در سال ۹۶ خبر داده است.

  زادبود همچنین گفته است که تولید ۱۴۵۰ تا ۱۵۰۰۰ دستگاه انواع ماشین ابزار در برنامه امسال این شرکت قرار دارد که بر اساس برنامه ریزیهای انجام شده ، حدود ۳۰۰ دستگاه از این تولیدات به خارج از کشور صادر خواهد شد و ترکیه ، آلمان، عراق و سوریه از جمله این کشورها هستند.

  وی همچنین از ساخت ماشین تراش سی ان سی نیمه سنگین که در کارگاههای صنایع نفت و پتروشیمی کاربرد دارد در سال ۹۶ در این شرکت خبر داد.

  ماشین سازی چرخ محرک صنعت کشور است و امیدواریم با بهبود اوضاع این کارخانه، چرخ تولید و اشتغال کشور به حرکت در آید. جای تامل اینجاست وقتی متخصصان ایرانی در اوج تحریم ها می توانند محصولاتی این چنینی تولید کنند چه نیازی به واردات نمونه های مشابه خارجی است. مساله ای که در سالهای اخیر خصوصا در پسابرجام ضربات مهلکی به بخش تولید زده است و نرخ بیکاری و تعطیلی واحدهای کوچک و بزرگ را افزایش داده است. حال که ماشین سازی در مسیر رشد دوباره قرار گرفته است حمایت واقعی ضروری به نظر می رسد تا همانطور گفته شد صنعت کشور از رکود مرگبار نجات یابد.

  کانال تلگرام آوای تبریز به نقل از تبریز بیدار

  منبع : تبریز بیدار

  یک دیدگاه برای ماشین سازی ناجی صنعت کشور از رکود مرگبار/ نگین صنعت آذربایجان احیا می شود؟

  1. Vote -1 Vote +1احمدی
   Vote -1 Vote +1

   مدیراجرایی شرکت نوین گسترمشهد تاکید کرد؛
   لزوم همراهی صاحبنظران دولتی و بخش خصوصی کشور در احیای صنعت ماشین سازی تبریز
   مدیراجرایی شرکت اقتصادی خریدار کارخانه ماشین سازی تبریز با اشاره به سررسید تغییر و تحولات مدیریتی این واحد صنعتی در مردادماه بر اهمیت استفاده از تمامی صاحبنظران و دست اندرکاران اقتصادی و صنعتی در راستای کمک به احیا و توسعه این صنعت ملی در کشور کرد.
   به گزارش روابط عمومی شرکت نوین گستر، دکترسید جواد برومند با اشاره به شبهات مطرح شده در خصوص خرید کارخانه ماشین سازی تبریز توسط این شرکت خراسانی، عنوان کرد: این واگذاری بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی و اخذ موافقت های قانونی و با هماهنگی سازمان خصوصی سازی کشور صورت گرفته و با پرداخت اولین قسط در زمان سررسید مورد توافق در اوایل مرداد ماه، تغییر و تحولات مالکیتی تحت نظر سازمان محترم خصوصی سازی تا پایان دوره واگذاری قطعی انجام خواهد شد و تمامی شرکت های پیشنهاد دهنده در قالب پیمانکار در طول این توافق، ملزم به رعایت موارد درج شده در تفاهم نامه با سازمان خصوصی سازی هستند.
   وی به دغدغه مندی ها و موضوعات مطرح شده از سوی برخی مسوولان و نمایندگان مردم تبریز در مجلس در خصوص عدم شفافیت و بلاتکلیفی واگذاری کارخانه ماشین سازی به متقاضیان خرید، افزود: اقدامات لازم در جهت تامین منابع مالی مطابق قراداد به نحو مطلوبی انجام و گزارش آن به سازمان خصوصی سازی اعلام شده است که به زودی با انجام این تعهدات، فرآیند تحویل کارخانه و آغاز به کار مالک جدید صورت میگیرد و تمامی نگرانی های به حق نمایندگان مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی به عنوان صاحبنظران امین و مدافعان اصلی حقوق شهروندان و همیاران صنعت و سازندگی در تبریز مرتفع خواهد شد.
   برومند بر لزوم تشکیل کارگروهی متشکل از مسوولان و صاحبنظران حوزه صنعت و تجارت، فعالان اقتصادی و نمایندگان مردم تبریز در جهت کمک به احیای ظرفیتهای صنعت ماشین سازی اظهار داشت: قطعا استفاده از نظرات آسیب شناسانه و کارشناسی صاحبنظران حوزه صنعت به ویژه نمایندگان دلسوز مردم شریف آذربایجان می تواند ما را در تحقق چشم اندازهای شرکت و حرکت سازنده ای که در صنعت ماشین سازی دنبال میکنیم، یاری کند.
   مدیر اجرایی این شرکت خراسانی فعال در بخش صنعت با تاکید بر رویکرد تعاملی گروه مدیریتی جدید کارخانه ماشین سازی تبریز، عنوان کرد: درکنار توجه ما به اثرگذاری فراوان خرد جمعی فعالان و صاحبان اندیشه در بخش دولتی، علاوه بر اتکا به تجربیات خوب شرکت در حوزه صنعت و سابقه حدود ۴ دهه ای در زمنیه ماشین سازی در خراسان رضوی، تعامل با بخش خصوصی نیز رویکرد سازنده ای است که به طور جدی در جهت استفاده حداکثری از تمامی ظرفیتها و توانمندیهای تخصصی از سراسر کشور به ویژه فعالان بومی استان آذربایجان شرقی دنبال می کنیم.
   وی با اعلام آمادگی در جهت همکاری و استفاده از تجربیات آقای دکتر شریعت زاده به عنوان دیگر پشنهاد دهنده مناقصه خرید کارخانه ماشین سازی تبریز، تصریح کرد: با توانمندی های مجموعه اقتصادی تحت نظر ایشان در زمنیه امور عمرانی، ابنیه و ساخت و ساز با افتخار این آمادگی را داریم تا در راستای توانمندسازی هرچه بیشتر صنعت و آبادانی در شمال غرب کشور به ویژه در خصوص کارخانه ماشین سازی تبریز از ظرفیت مشارکتی این شرکت فعال و توانمند آذربایجانی نیز استفاده کنیم.
   این مدیر اقتصادی بخش صنعت کشور اظهار کرد: در جوامع صنعتی دنیا، اصل همکاری و نگاه مشارکتی بخش های خصوصی بر اساس توانمندیهای منحصر به فرد خود، به عنوان عاملی برای موفقیت و سازندگی بیشتر مورد توجه قرار دارد که ما نیز از همکاری و بهره مندی از توانمندی شرکت های سرشناس و مورد تایید در بخش خصوصی در مسیر حرکتمان برای احیا و تقویت صنعت ماشین سازی در کشور، استقبال می کنیم.

   برومند با درخواست از رسانه ها و مسوولان استانی در جهت همراهی و کمک به تیم مدیریتی جدید شرکت ماشین سازی تبریز، خاطر نشان کرد: با توجه به مخاطبین گسترده و قابل توجه این کارخانه انتظار می رود در جهت جلوگیری از بروز نگرانی های بی مورد در خانواده های محترم کارکنان عزیز و زحمتکش این واحد صنعتی از هرگونه ایجاد شُبهه و انتشار اطلاعات خلاف واقع پرهیز شود، چرا که با همراهی و همدلی همگانی رسانه ها، مردم، مسوولان، فعالان اقتصادی و صاحبنظران این حوزه، میتوانیم شاهد احیای روزافزون این صنعت، رونق تولید و اشتغال زایی بیشتر و تحقق منویات مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی در کشور باشیم./م.ا/۱۰۰۱

  اجتماعی و اقتصادی
 • اقتصادی

 • نظر سنجی

  نظر شما درباره آوای تبریز ؟؟

  View Results

  Loading ... Loading ...
 • تولید نیسان کیکس، در سال جاری

  تولید نیسان کیکس، در سال جاری

  پورشه ۹۱۱ جی تی ۳ آئودی کیو سون آئودی پورولوگ کانسپت سوزوکی گرند ویتارا
  گزارش تصویری - خودرو
 • آگهی نامه
 • اجتماعی

 • گالری