• آخرین خبر با عنوان ، اینفوگرافی/ بهترین فیلتر شکن ها در 3 هفته قبل منتشر شده است .
 • سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

  Code Center

  »   شهری  »   قانون درباره «قفل و زنجیر ورودی کوچه» چه می‌گوید؟
  85 views
  ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۵:۰۰

  قانون درباره «قفل و زنجیر ورودی کوچه» چه می‌گوید؟

  617968.jpg

  آوای تبریزنیوز: هنگام تردد در شهر گاهی کوچه‌هایی دیده می‌شود که ورودی‌ کوچه، توسط نگهبان، گیت یا زنجیر مسدود شده و شهروندان اجازه دسترسی به آن کوچه را ندارند؛ مگر اینکه از ساکنان کوچه باشند یا اینکه ورود آنان از طرف ساکنان تایید شود.

  به گزارش آوای تبریز به نقل از شهرداری منطقه ۴ تبریز، این که آیا به طور کلی امکان مسدود‌کردن کوچه‌ها وجود دارد و اگر این امکان وجود دارد، شرایط مسدود‌کردن کوچه‌ها چیست، سوالی است که به ذهن بسیاری از شهروندان متبادر می‌شود. در ماده‌ ۲۴ قانون مدنی آمده است که «هیچ کس نمی‌تواند معابری که انتهای آن مسدود نیست را ببندد.» برخی با استناد به این ماده‌ قانونی برداشت می‎کنند که کوچه‌های بن‎بست مشمول این امر نشده و می‎توان آن‌ها را مسدود کرد. اما طبق قانون، فقط کوچه‌های اختصاصی را می توان با زنجیر بست و برای آن باجه نگهبانی گذاشت. کوچه‌ اختصاصی هم به این معنا نیست که ساکنان یک محله، کوچه را برای خودشان اختصاصی کنند، بلکه به این معناست که از ملک متعلق به خودشان کوچه‌ای یا محوطه‌ای درست کنند و تنها در این شرایط می توانند کوچه را با زنجیر ببندند و برای آن نگهبان بگذارند. به عبارت دیگر، اگر اهالی، بخشی از دیوار حیاط خود را خراب کرده و به کوچه ملحق ‌کنند، می‌توانند با تعبیه برخی موانع یا دکه نگهبانی، از ملک شخصی خود نگهبانی دهند. البته نقشه کوچه‌ها، شوارع یا بن‌بست‌ها باید بر اساس قانون نحوه خرید ابنیه و اراضی مورد نیاز شهرداری ها، مصوب سال ۱۳۵۸ و براساس نقشه‌ هادی و تفضیلی شهرها که شهرداری آن را تایید و به تصویب وزارت‌ کشور و استانداری همان استان رسانده، ترسیم شده و حدود آن مشخص شده باشد.

  یعنی محدوده‌ املاک موجود در شهر بر اساس نقشه شهر مشخص می شوند. بنابراین اگر کوچه‌ها و راه‌ها بر اساس این قانون ایجاد شده باشد و شهرداری آن را به عنوان اماکن عمومی استفاده کرده باشد، مسدود ساختن کوچه غیرقانونی می‌شود. اما اگر مالکان در کوچه‌ها از ملک متعلق به خودشان استفاده و کوچه‌ای احداث کرده باشند، بستن و محصور کردن این کوچه که متعلق به خودشان است، منع قانونی ندارد.

  براساس قانون اگر شهرداری نیاز دارد که راهی، کوچه‌ای یا فضای سبزی یا حتی مکان تفریحی و هر چیز عمومی در شهر ایجاد کند، باید جزئیات آن در نقشه هادی یا نقشه‌ تفضیلی شهر ذکر شده باشد و در این‌ صورت است که شهرداری برای ایجاد محلی که در طرح تفصیلی آمده است، می تواند بر اساس قانون سال ۵۸، ملک را از مالک خریداری و از ملک خریداری شده برای استفاده عمومی استفاده کند و ملک عمومی هم متعلق به همه ساکنان شهر است.

  کوچه یک مکان عمومی است و توافق ساکنان نمی‌تواند ناقض مالکیت و نافی حقوق سایر شهروندان باشد. به فرض، اگر شما ساکن کوچه‌ای باشید و با همسایگان خود توافق کنید که آنجا را با زنجیر ببندید، باید در نظر داشته باشید که استفاده از کوچه فقط حق شما و همسایه‌های‌تان نیست و باقی شهروندان هم حق استفاده و حداقل تردد در این کوچه را دارند و برابر قانون، باید به راحتی در کوچه رفت و آمد کنند، زیرا این ملک متعلق به عموم مردم است و هیچکس نمی‌تواند این حق را از آن ها بگیرد. در فرصت بعدی، به شرایط حضور نگهبان در محلات می‌پردازیم.

  منبع : شهریار

  برچسب های مشابه در آوای تبریز

  اجتماعی و اقتصادی
 • اقتصادی

 • نظر سنجی

  نظر شما درباره آوای تبریز ؟؟

  View Results

  Loading ... Loading ...
 • تولید نیسان کیکس، در سال جاری

  تولید نیسان کیکس، در سال جاری

  پورشه ۹۱۱ جی تی ۳ آئودی کیو سون آئودی پورولوگ کانسپت سوزوکی گرند ویتارا
  گزارش تصویری - خودرو
 • آگهی نامه
 • اجتماعی

 • گالری