http://avayetabriz.ir

آژانس خبری تحلیلی آوای تبریز اخبار سیاسیدرخواستی از طرف دولت عراق و آلمان برای ایجاد کنسولگری در تبریز انجام نگرفته / همه ماموریت های ما در یک نگاه
شناسه خبر :12961
دوشنبه, ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
25 بازدید
پ

درخواستی از طرف دولت عراق و آلمان برای ایجاد کنسولگری در تبریز انجام نگرفته / همه ماموریت های ما در یک نگاه سرویس سیاسی بر اساس سیاست های وزارت امور خارجه، استان هایی که رفت و آمدهای خارجی متعددی دارند و یا کارخانه ایی با سرمایه گذاری خارجی در آنها زیاد است باید دفاتر وزارت […]


درخواستی از طرف دولت عراق و آلمان برای ایجاد کنسولگری در تبریز انجام نگرفته / همه ماموریت های ما در یک نگاه

سرویس سیاسی

بر اساس سیاست های وزارت امور خارجه، استان هایی که رفت و آمدهای خارجی متعددی دارند و یا کارخانه ایی با سرمایه گذاری خارجی در آنها زیاد است باید دفاتر وزارت خارجه را فعال کنند. در حال حاضر در ۲۳ استان کشور دفاتر وزارت خارجه فعال بوده که  آذربایجان شرقی نیز جزئ این استان ها می باشد.

آذربایجان شرقی از معدود استان هایی است که ساختمان آنها در تملک وزارت خارجه بوده و استاندارهای لازم آن از سوی وزارت خارجه تایید شده است.

 دکتر اسماعیل بابایی راغب رئیس فعلی دفتر نمایندگی وزارت امورخارجه در استان آذربایجان شرقی است. وی که دانش آموخته علوم سیاسی بوده و سوابق متعددی از حضور در امور کنسولی در کشورهای مختلف دارد و چهار سالی است که در این مسئولیت در استان اشتغال دارد.

این دیپلمات دارای اصالت همدانی بوده و ترکی را با لهجه خاص همدانی صحبت می کند و در آخرین روزهای ماموریت خود در تبریز میهمان چند ساعته تحریریه آوای تبریز بود تا در گفتگوی صمیمی به سوالات پیرامون حضور چهار ساله خود در تبریز پاسخ دهد.

مشروح گفتگوی خلاصه شده آوای تبریز با بابایی راغب بشرح ذیل می باشد:

 سیاست خارجی از منظر اندیشه های امام(ره) متاثر از بی طرفی فعال و حمایت از ستمدیدگان  است 

آوای تبریز؛ در ابتدا مختصری از اندیشه های سیاست خارجی از منظر امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب که بعد از پیوزی انقلاب اسلامی نقشه راه جدیدی در روابط دیپلماتیک کشور ایجاد کرد، بفرمائید.

 آموزه های امام راحل در سیاست خارجی که در قالب شعار نه شرقی ، نه غربی، جمهوری اسلامی تبلور یافت، رویکردی جدید را در سیاست بین الملل عرضه کرد که بنیان های ائتلاف ها و دسته بندی های رایج را بر هم ریخت و اندیشه ای مبتنی بر استقلال، عدم وابستگی و اصول محوری را بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران حاکم ساخت.

دستاورد بزرگ امام خمینی رحمت الله علیه برای ایران استقلال بود. عنصر اساسی این تفکر این است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران صرفا بر اساس مبانی اعتقادی بومی و منافع ملی تنظیم می شود و ظرفیت های کشور هرگز در جهت منافع و خواست های بیگانگان قرار نخواهد گرفت. سیاست خارجی از منظر اندیشه های امام خمینی(ره) متاثر از بی طرفی فعال است و در چنین اندیشه ای حمایت از ملت های ستمدیده بخشی از وظیفه دستگاه دیپلماسی است. در پیگیری چنین سیاستی محاسبات مادی و منفعت گرایانه جای خود را به یک رویکرد مسئولانه می دهد. این همان عنصری است که ما آن را اصول محوری در سیاست خارجی می نامیم.

Image title

مقابله مستمر و جسورانه جمهوری اسلامی ایران با سیاستهای استکباری ایالات متحده آمریکا در راستای اندیشه اصولی امام خمینی رحمت الله علیه به بخش مهمی از سیاست خارجی کشور تبدیل شده است. امام خمینی نسبت به خطرات رژیم نامشروع صهیونیستی برای بشریت هشدار داد و ملت های آزاده را به اتحاد برای حذف این رژیم جعلی و احیای حقوق مردم ستمدیده فلسطین دعوت کرد. این امر به یک سیاست اصولی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تبدیل گردید. در چهاردهه گذشته در برخی محافل به جمهوری اسلامی ایران نسبت به هزینه های سیاست های مقابله ای در قبال رژیم صهیونیستی هشدار داده می شود، اما امام راحل به ما آموخته است که در حمایت از ستمدیدگان و مبارزه با ظلم و ظالم هرگز محاسبات سود و زیان جایگاهی ندارد. در این رویکرد سیاست های راهبردی جمهوری اسلامی ایران ملهم از قیام انسانی امام حسین علیه السلام است. اندیشه امام خمینی رحمت الله علیه در تعامل با ملت های آزاده مبتنی بر اتحاد است. خصوصا اتحاد جهان اسلام ضرورتی اساسی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. بر اساس تفکر امام راحل ملت های اسلامی باید همه ظرفیت های خود را در جهت وحدت و هم افزائی و مقابله با دشمن مشترک بکار گیرند. تفکر تقریبی امام راهگشای جهان اسلام در مسیر وحدت است.

 سه اصل عزت، حکمت و مصلحت در حوزه سیاست خارجی

دیدگاه رهبری معظم انقلاب در حوزه سیاست خارجی که منبعث از دیدگاه حضرت امام (ره ) و ادامه دهنده همان مسیر درخشان می باشد در این مبحث با سه اصل عزت، حکمت و مصلحت عجین و همراه گشته است، بطوریکه ایشان در تبیین دیدگاه های خود در این حوزه با تاکید بر اصل عزت در برخورد با بیگانگان و طرف های خارجی، حکمت و درایت و استفاده از منطق و عقل را در مواجه با دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران نیز مورد تاکید قرار داده و آن را در جهت جلوگیری از بهانه گیری ها و بهانه جویی های بدخواهان و دشمنان انقلاب در آن سوی مرزها موثر و تاثیر گذار میدانند. در تبیین اصل مصلحت نیز ایشان با تاکید بر اصول عزت و حکمت، مصلحت را ضلع سوم و تکمیل کننده جامعیت نظام جمهوری اسلامی ایران در مواجه با بیگانگان دانسته و آن را قوام بخش و مقوم سایر اصول می پندارد. با اجرای این سه اصل ما شاهد انسجام، تقویت و قوام اصول بنیادین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی خواهیم بود که تاکنون نیز چنین بوده است.

Image title

ارائه امور کنسولی و حمایت از اتباع ایرانی مقیم خارج در چارچوب منافع ملی

آوای تبریز؛  فلسفه تشکیل دفاتر نمایندگی وزارت خارجه در استان ها از سوی وزارت خارجه چیست و چه کمکی به پیشبرد اصول دیپلماسی کرده است؟

در پاسخ این سوال می توان گفت، در این باره چند وظیفه ذاتی و ماموریتی داریم، اولین و مهمترین ماموریت وزارت خارجه در استان ها مربوط به امور کنسولی می شود، ۵۰ درصد نمایندگی های وزارت خارجه در استان های به امور کنسولی می پردازند، یعنی اینکه یک تبعه ایرانی که در خارج از کشور به هر دلیلی زندگی می کند، همه مسائل خصوصی و اقامتی وی اعم از ازدواج، طلاق امور مربوط به فرزندان و بسیاری از کارهای دیگر که در قانون با عنوان امور کنسولی می شناسند، در این قالب مورد پیگیری و انجام قرار می گیرد، به عبارتی  یعنی همه امور اداری ایرانیان خارج از کشور در کنسولگری ها و نمایندگی های وزارت خارجه در استان ها انجام می پذیرد، به طور مثال در همین شهر تبریز انواع امور اداری و کنسولی انجام می گیرد، وزارت خارجه به عنوان واسط داخل و خارج و در جهت حمایت کنسولی از اتباع جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور تحت عنوان امور کنسولی عمل می کند.

یکی دیگر از وظایف اصلی ما این است که از اتباع ایرانی در خارج از کشور حمایت و امور اتباع کشورهای دیگر در داخل ایران را در قالب و چارچوب قانون کشور و منافع جمهوری اسلامی ایران مورد پیگیری وانجام قرار دهیم. اگر دفاتر نمایندگی های وزارت امورخارجه در مراکز استان ها دایر نباشد روزانه حداقل مراجعه کننده مستقیما باید به وزارت خانه در تهران مراجعه کنند که خود ضمن ایجاد ازدحام و شلوغی در تهران هزینه های مادی و معنوبی بیشماری را برای هموطنانمان ایجاد خواهد کرد. در کنار این هزینه های رفت و آمد و یا خدایی ناکرده هزینه ها و آسیب های تصادفات را نیز در نظر بگیرید.

همه ماموریت های ما در یک نگاه

به طور خلاصه می توان گفت  دفاتر نمایندگی وزارت خارجه یعنی وزارت خارجه کوچک در استان ها تشکیل شده است. به عبارتی مهم ترین وظایف و مأموریت های اصلی دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به این شرح قابل بیان است : ۱- طراحی و اجرای اقدامات دیپلماتیک در جهت تحقق اهداف قانون اساسی (از جمله نفی هر گونه سلطه جویی و سلطه پذیری، حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان،  و عدم تعهد در برابر قدرت های سلطه گر.۲-گسترش روابط صلح آمیز متقابل با دول غیر محارب بر اساس قانون اساسی و ایجاد بسترها و شرایط سیاسی لازم برای تنوع بخشی و تقویت پیوندهای همه جانبه با کشورهای هدف در جهان به ویژه کشورهای منطقه، همسایگان و قدرت های نوظهور در چهارچوب سیاست های کلی نظام. ۳- بررسی، برقراری، تنظیم، حفظ و توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران با سازمان های بین المللی بر اساس قانون وظایف وزارت امور خارجه ۴- تقویت دیپلماسی اقتصادی با تمرکز بر ورود به بازارهای جهانی برای صادرات کالا و خدمات فنی – مهندسی، تأمین مالی و جذب سرمایه گذاری خارجی و دست یابی به فن آوری های نوین و ایجاد زمینه های لازم برای حضور بخش غیردولتی در دیگر کشورها در چهارچوب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی. ۵- ارایه خدمات کنسولی و حمایت همه جانبه از حقوق ایرانیان خارج از کشور و جلب مشارکت آن ها در توسعه و پیشرفت کشور بر اساس اسناد بالادستی و قانون وظایف وزارت امور خارجه

Image title

همه امور در حوزه وزارت خارجه در استان ها با هماهنگی نماینده عالی دولت است

آوای تبریز؛ هماهنگی انجام امور از منظر وزارت امورخارجه با مقامات استان بویژه استاندار محترم چگونه عملیاتی می شود؟ و آیا دفاتر وزارت خارجه در استان ها از استقلال کامل برخوردار هستند؟

این سوال و نکته ظریفی است، وزارت خارجه و وزارت کشور هر کدام مستقل از همدیگر عمل می کنند هر کس در چارچوب قانون باید وظایف خود را انجام دهد، اما استاندارمحترم به عنوان  نماینده عالی رئیس جمهور در استان ها است و به مانند سفیر در خارج از کشور در حوزه یک کشور خارجی عمل می کند، همانطور که سفیر از طرف رئیس جمهور حکم داده می شود و نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در یک کشور خاص است، استاندار نیز در استان ها به عنوان نماینده محترم عالی دولت مجری و هماهنگ کننده تمام برنامه های دولت در استان بوده و ناظر و تمام کننده اعمال اجرایی کلیه نهادهای دولتی می باشد. همچنین هماهنگی ها بین بخش های مختلف در استان را استاندار انجام می دهد، ولی در کل هر بخش وظایف خود را انجام می دهد، استاندار نظارت بر حسن انجام کار را انجام می دهد، بنابراین هر کاری که در حوزه وزارت امور خارجه در استان باید انجام شود حتماً با هماهنگی استاندار محترم صورت می گیرد.

ضرورت عضویت نماینده وزارت امور خارجه در استان در شورای تامین همواره مورد در خواست بوده 

آوای تبریز؛ ضرورت عضویت نماینده وزارت امور خارجه در استان در شورای تامین استان را چگونه ارزیابی می کنید؟

این یک بحث بسیار مهم و اساسی است که به جهت اهمیت مباحث حوزه سیاست خارجی و ضرورت اطلاع و پیگیری آن در سطح استان، روسای دفاتر وزارت امورخارجه در استان ها نیز ضرورت دارد تا در کنار سایر مقامات عالیه استان در شورای تامین استان حضور داشته باشند که از طرف وزارت امور خارجه همواره مورد در خواست بوده و در حال حاضر نیز در مرحله مطالعه و بررسی می باشد. این موضوع را وزارت امورخارجه با دلایل قانع کننده به وزارت کشور اعلام نموده ولی در هر حال تصمیم نهایی با وزارت محترم کشور است مسئول دفاتر نمایندگی وزارت امور خارجه در برخی موارد نیز به عنوان میهمان برای پاسخگویی نسبت به برخی امور در جلسات اصلی حاضر شده و در برخی موارد عضو دائم کارگروه های شورای تامین نیز می باشند.

Image title

درخواستی از طرف دولت عراق و آلمان برای ایجاد کنسولگری در تبریز انجام نگرفته

آوای تبریز؛  در رابطه با ایجاد کنسولگری های جدید خارجی در تبریز ( به عنوان مثال عراق و آلمان که قبلا بحث آن بوده) نظر وزارت امور خارجه چیست ؟

در ارتباط با ایجاد کنسولگری های خارجی در یک کشور اراده کشور فرستنده مهم است، در عالم دیپلماتیک مرسوم این است که کشور فرستنده بر اساس تشخیص و صلاح و منافع خودش درخواست ایجاد کنسولگری کند، کشور پذیرنده نیز در پاسخ بر اساس منافع و مصالح ملی خود، درخواست کشور فرستنده را بررسی و در صورت موافقت، مجوز ایجاد آن را صادر می نماید.بطور کلی ورود به این بحث در چارچوب عمل متقابل و منافع مشترک فیمابین دو کشور قابل تعریف و اجرا می باشد. تا جایی که من اطلاع دارم درخواستی از طرف دولت عراق و آلمان برای ایجاد کنسولگری های عراق و آلمان در تبریز انجام نپذیرفته است، اگرچه بطور غیر رسمی و غیر متعارف خبرهایی در این خصوص در رسانه ها منشتر گردیده است.

موفقیت هایی برای پیگیری فاجعه منا حاصل شده اما پیگیری ها ادامه داد

آوای تبریز؛ همانطور که مستحضرید سال ۹۴ فاجعه عظیم در سفر حج در سرزمین منا اتفاق افتاد که وزارت خارجه را به چالش کشاند. مسایل مربوط به پیگیری فاجعه منا ازطرف وزارت امورخارجه را چگونه ارزیایی می کنید؟

در این رابطه وزارت امورخارجه از زمان رخداد این فاجعه برای حاجیان عزیز کشورمان با تشکیل کمیته پیگیری آن را از طرف دولت عربستان مورد پیگیری و مطالبه قرار داده و همواره براین نکته تاکید داشته که سوء مدیریت و عدم لیاقت عربستان در خدمت به حجاج بیت الله الحرام سبب این فاجعه شده و آن کشور باید ضمن عذر خواهی از این فاجعه ناگوار، خسارات مادی و معنوی آن را جبران نماید. در این رابطه موفقیت هایی هم حاصل شده اگرچه پیگیری ها تا حصول به نتیجه واقعی و نهایی ادامه دارد.

بزرگترین دستاورد حضور حاج آقا آل هاشم در تبریز و استان، ایجاد وحدت بین همه اقشار جامعه است

آوای تبریز؛  فضای همدلی در استان بین مسئولین در هماهنگی و پیشبرد امور چگونه است؟

فضای همدلی و صمیمیتی که در این استان و شهر تبریز بیش از هر جای دیگری وجود دارد، همه به برکت وجود شهداء بزرگ دفاع مقدس و مدافع حرم، علما، اندیشمندان و عقلای شهر بویژه خاندان محترم آیت الله آل هاشم و علی الخصوص حضرت حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر آل هاشم نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه معزز تبریز است که با استفاده از نظرات کارشناسان و خبرگان شهر در مدیریت عالی استان نقش موثر و سازنده ای دارند. خلوص نیتی که در ایشان وجود دارد باعث می شود که در مجامع قوی تر و محکم تر حاضر شوند، به طور مثال حضور نماینده ولی فقیه در جشنوارها و گردهمایی های علمی، اجتماعی، ادبی، فرهنگی، اقتصادی و بازرگانی درس برای همه است که چگونه یک عالم دینی اینگونه و موثر در مجامع حاضر می شوند.

Image title

ایشان خیلی به مردم نزدیک هستند، از زبان دل مردم سخن می گویند خانواده ایشان هم از صلاله جلیله پیامبر(ص ) هستند، بزرگترین دستاورد حضور ایشان در تبریز و استان، ایجاد وحدت بین همه اقشار جامعه است، بنده ایشان را جزء نگهدارندگان و اوتاد این شهر می دانم.  وجود امثال ایشان است که کشور را پابرجا نگه داشته است. ائمه محترم جمعه سایر شهرها، چنانچه رویه و مشی  ایشان را سرمشق و الگوی خود قرار دهند، قطعاً همدلی ها و انسجام داخلی بیش از این افزایش پیدا خواهد کرد.

در طول ۴ سال گذشته بیش از ۴۰۰ هیئت خارجی وارد استان شده 

آوای تبریز؛  سال گذشته تبریز به عنوان شهر گردشگری جهان اسلام انتخاب شده بود نقش وزارت خارجه در توسعه روابط بین المللی و شناساندن تبریز در چه حدی بود؟

این رویداد را می توان به عنوان یک رویداد سمبولیک نامید، به جهت اینکه تبریز قابلیت های مختلفی در این باره دارد، از ۲۲ سال پیش در تبریز نمایندگی وزارت خارجه ایجاد شده است، قبل از آن هم اقداماتی انجام گرفته بود، تبریز به عنوان یک شهر پیشتاز شناخته می شود چه در قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب همیشه در جریانات سیاسی صنعتی و اجتماعی پیش قدم و جلو برنده بوده است، ورود علم و فناوری به کشور از تبریز آغاز شده است، قیام های تاریخی از مشروطه گرفته تا ۲۹ بهمن مردم تبریز در سال۵۶ تقدیم شهدای مدافع حرم و بسیاری دیگر از خصوصیت ها نشان می دهد که تبریز شهری متفاوت است و باید هم اینگونه باشد، به همین خاطر در این مدت ۴سالی که در تبریز بوده ام همیشه به همکاران در وزارت خانه توصیه نموده ام که تبریز شهری متفاوت و مهم است.تبریزتبلور کار و اشتغال است. در طول ۴ سال گذشته بیش از ۴۰۰ هیئت خارجی وارد استان شده است. تبریز لیاقت توجه کردن دارد، قبل از تبریز۲۰۱۸ همیشه سعی داشته ایم که ارتباطات بین المللی در حد تبریز گسترش یابد، بعد از این رویداد فرهنگی این حرکت ها منسجم تر و دقیق و متحدالشکل تر انجام گرفت.

Image title

رویداد سمبولیک تبریز۲۰۱۸ نقطه عطف ارتباطات بین المللی این شهر و فرصت آغازینی برای شروع یک کار بزرگ بود

رویدادهایی که در حوزه وزارت خارجه و ارتباطات بین المللی بود، حضور سفرا و وزرای کشورهای مختلف در تبریز بود، ارتباطات بین المللی از گذشته بوده و در حال حاضر نیز ادامه دارد، الان تبریز ۲۰۱۸ پایان پذیرفته ولی ارتباطات متوقف نشده است، تبریز۲۰۱۸ نقطه عطف ارتباطات بین المللی این شهر بود و هنوز هم ادامه دارد، بعد از من هم هرکس مسئولیت نمایندگی وزارت امورخارجه در استان را داشته باشد لاجرم از تداوم همین مسیر می باشد. تبریزتبلور کار و اشتغال است، محل اجتماع کارها و ارتباطات مختلف است. این سخن به گواه تاریخ گفته می شود به نظر من تبریز در حوزه ارتباطات خارجی ۲۰۱۸ موفق بود، چراکه توانست از این فرصت در جهت شناساندن خود بهره ببرد، از قبل از تبریز۲۰۱۸ و تاکنون در طول ۴ سال گذشته بیش از ۴۰۰ هیئت خارجی وارد استان شده است و این یک دستاورد بسیار بزرگ برای یک شهر است. تبریز۲۰۱۸ یک فرصت آغازینی برای شروع یک کار بزرگ بود و باید بتوانیم این روند را ادامه دهیم. ارتباطات خارجی و تسهیل رفت و آمد باید ادامه دار باشد چراکه پیگیری یک موضوع از اصل آن مهم تر و اثرگذارتر است، تبریز۲۰۱۸ بهانه ای بود که کارها و فعالیت ها شتاب و رونق یابد، در سیاست خارجی در یک روز نمی توان به یک نتیجه مشخصی رسید چراکه مانند یک بچه است که سالیان بسیاری باید برای تربیت او وقت گذاشت تا در آینده فرد شایسته ای برای جامعه باشد، اگر یک نفر ادعا کند که موفقیت تبریز۲۰۸ مرهون زحمات اوست، به نظر بنده بزرگترین خیانت را در حق این شهر و کشور مرتکب شده، زیرا تبریز۲۰۱۸ نتیجه یک اتحاد و انسجام، هماهنگی و همکاری های بین بخشی بود که از مردم تا مسئولان را شامل می شد.

در دوران حضورم در تبریز جز صداقت و مهربانی از این مردم چیز دیگری ندیدم

آوای تبریز؛ گویا ماموریت شما در تبریز به پایان رسیده،  ارزیابی شما در طول خدمت در تبریز از مردم این شهر و استان آذربایجان شرقی چگونه است؟

من از مردم تبریز و استان آذربایجان شرقی بسیار ممنونم و قدردان محبت های آنان هستم. در این  ۴ سال خدمت به گونه ای با من برخورد و مواجهه داشتند که جز محبت و صداقت و صمیمیت از این مردم ندیدم و از این مردم درس های بسیاری آموختم، در نتیجه همیشه در ذهنم این موضوع وجود داشته که در خدمت به این مردم هیچگونه تعلل و کاستی از خود نداشته باشم. بطوریکه همواره و در همه ساعات شبانه روز پذیرای درخواست ها و مطالبات به حق آنان بوده و گاهاً تا پاسی از نیمه شب به امور مردم رسیدگی کرده ام و این باعث افتخار است که به این مردم خدمت کنم

فلذا بنده در دوران حضورم در تبریز جز صداقت و مهربانی از این مردم چیز دیگری ندیدم، هر روز قدرشناسی و تکریم مردم را دیدم و اگر کوتاهی هم شده است از طرف خودم و همکارانم نهایت عذرخواهی را دارم، در روزهای آینده ماموریت بنده در تبریز به پایان می رسد و از همه مردم نهایت تشکر دارم.

گفتگو از صابر عیسی پور

تنظیم: محمدرضا دهقان نژاد

 

 

 

 

 

 


کانال تلگرام تبریز ما


 

جمع آوری مطالب از: آژانس خبری تحلیلی آوای تبریز

منبع خبر

 

پ
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:
قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.