http://avayetabriz.ir

آژانس خبری تحلیلی آوای تبریز فارس آذربایجانشرقیدایره‌ای که روز به روز بزرگتر می‌شود/ آذربایجان‌شرقی قطب ورزش کشور
شناسه خبر :35391
دوشنبه 7 مرداد 1398
9 بازدید
پ

دایره‌ای که روز به روز بزرگتر می‌شود/ آذربایجان‌شرقی قطب ورزش کشور به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، تیم دوومیدانی مردان آذربایجان‌شرقی که در دوره گذشته با کسب ۵ مدال که تنها یکی طلا بود به مقام نهمی کشور رسیده بودند، اما امسال این تیم با جهش فوق‌العاده و کسب ۴ مدال طلا و یک نقره […]


دایره‌ای که روز به روز بزرگتر می‌شود/ آذربایجان‌شرقی قطب ورزش کشور

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، تیم دوومیدانی مردان آذربایجان‌شرقی که در دوره گذشته با کسب ۵ مدال که تنها یکی طلا بود به مقام نهمی کشور رسیده بودند، اما امسال این تیم با جهش فوق‌العاده و کسب ۴ مدال طلا و یک نقره به مقام قهرمانی ایران دست یافت.

آذربایجان‌شرقی از قدیم‌الایام تک ستاره‌های در دوومیدانی داشت که می‌توان به ایوب بوداغی، محمد وجدان‌زاده، بیاض پورممی و سجاد مرادی اشاره کرد اما از لحاظ تیمی هیچگاه آذربایجان‌شرقی مدعی قهرمانی در مسابقات کشوری نبوده است.

از دیرباز توجه بیش از حد به فوتبال در تبریز سبب شده بود که آذربایجان‌شرقی در ورزش‌ها دیگر پیشرفت چندانی نداشته باشد.


بهروز رهبر و غلامحسین کوهی دوچرخه سواران آذربایچان شرقی بر روی سکو بازی های آسیایی ۱۹۷۴ تهران

 

پیشتازی دوچرخه سواری در آذربایجان‌شرقی

اولین رشته‌ای که آذربایجان‌شرقی در آن به مدال آسیایی دست یافت، رشته بوکس بود. علی عباسی ملقب به آلوش در بازی‌های آسیایی ۱۹۶۶ بانکوک به مدال برنز دست یافته و سال بعدش در مسابقات قهرمانی آسیا در برمه هم به نشان طلا رسید.

  ۲ بوکسور از تبریز در بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ به مدال برنز دست یافتند، اما ورزش اول آذربایجان‌شرقی به رشته دوچرخه سواری اختصاص یافته بود و کسب یک طلا و ۲ نقره در بازی‌های آسیایی تهران توسط بهروز رهبر و غلامحسین کومی دوچرخه‌سواران استان آذربایجان‌شرقی حکایت از این برتری داشت و یک مدال برنز هم در بازی‌های آسیایی ۱۹۸۲ دهلی توسط رکابزنان تبریزی  به دست آمد.

در سال ۲۰۰۲ قادر میزبان یک طلای دیگر در بازی‌های آسیایی برای آذربایجان‌شرقی کسب کرد تا این رشته همچنان ورزش اول آذربایجان‌شرقی باشد.


سکوی تنها مدال آذربایجان شرقی در المپیک/ یوسف کرمی مدال برنز ۲۰۰۴ آتن

 

ظهور یک نابغه از شهر میانه

ظهور یک نابغه از شهر میانه در رشته تکواندو نگاه‌ها را به سوی خود کرد.

یوسف کرمی در اواخر دهه ۷۰ با درخشش خود پله‌های ترقی را یکی بعد از دیگری طی کرد. وی در المپیک ۲۰۰۴ آتن به مدال برنز دست یافت تا تنها مدال کسب شده ورزشکاران آذربایجان‌شرقی در المپیک از رشته تکواندو باشد.

کرمی ۲ طلا جهانی هم به افتخارات خود افزود تا رقابت نزدیکی بین دوچرخه‌سواری و تکواندو برای اینکه کدام رشته اول آذربایجان‌شرقی است، صورت گیرد.

در ۲ سال گذشته آذربایجان‌شرقی و خصوصا میانه در رشته تکواندو به موفقیت‌های شگرفی دست یافته بودند. سعید رجبی، میرهاشم حسینی، امیر محمد بخشی و عرفان ناظمی با درخشش خود شهر میانه را در صدر اخبار این رشته رسانند و همین سبب شد که میانه به عنوان پایتخت تکواندو آسیا مطرح شود. ۳ تکواندوکار این شهر در بازی‌های آسیایی جارکارتا ۲۰۱۸ به ۲ طلا و یک نقره دست یافتند و تا تکواندو از دوچرخه‌سواری پیشی گیرد.

 

پرویز هادی تک ستاره کشتی

زمانی که اردبیل جزو استان آذربایجان‌شرقی بود، این استان از مدعیان قهرمانی کشور در کشی فرنگی به شمار می‌رفت. اما با جدایی اردبیل این اقتدار از آذربایجان‌شرقی رخت بست. در دهه ۷۰ ایوب بنی‌نصرت کشتی‌گیر تبریزی در کشتی آزاد بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰ پکن و ۱۹۹۴ هیروشیما به مدال نقره و برنز دست یافت و یک طلای باارزش هم در قهرمانی آسیا کسب کرد.

اما در سال‌های اخیر پرویز هادی تک ستاره آذربایجان‌شرقی بوده که ۳ مدال قهرمانی آسیا، ۲ مدال بازی‌های آسیایی را در کارنامه داشته و با کسب مدال برنز قهرمانی جهان، خود را به عنوان یکی از پرافتخارترین ورزشکاران آذربایجان‌شرقی مطرح کرده است.

 

وزنه‌برداری آذربایجان‌شرقی در مسیر پیشرفت

درخشش آذربایجان‌شرقی روز به روز ادامه داشت و سال گذشته بعد از مدت طولانی، امیر حقی وزنه‌بردار آذربایجان‌شرقی در مسابقات قهرمانی آسیا به مدال برنز دست یافت و امسال در مسابقات‌ جوانان جهان در فیجی محمد حسینی وزنه‌بردار جوان تبریزی تنها مدال طلای کاروان ایران را کسب کرد.

در این موفقیت‌ها نباید نقش ایوب بهتاج مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی را فراموش کرد، مدیری که خود از وزنه‌برداران قدیمی این رشته بود و برای این ۲ وزنه‌بردار نقش یک مربی خوب را داشته است.

 

 

آقایی آذربایجان‌شرقی در دوومیدانی

جمعه هفته گذشته در مسابقات دوومیدانی قهرمانی کشور تیم آذربایجان‌شرقی به قهرمانی دست یافت که کمتر انتظارش می‌رفت.

مهدی پیرجهان پدیده این روزهای دوومیدانی آذربایجان‌شرقی ضمن کسب ۲ طلا انفرادی و یک طلای تیمی، برای چندین بار موفق شد رکورد قهرمانی کشور که در اختیار خودش بود را ارتقا دهد. حالا دوومیدانی‌کاران آذربایجان‌شرقی خود را برای درخشش در مسابقات بین‌المللی و قهرمانی آسیا آماده می‌کنند.

سال گذشته هم آذربایجان‌شرقی در هاکی بانوان به قهرمانی کشور دست یافته و در مردان هم سوم شده بود.

در روزهایی که ورزش آذربایجان‌شرقی در رشته های تیمی درخشش گذشته را ندارند و تیم‌های بسکتبال و والیبال شهرداری تبریز نیز منحل گردید، ورزش‌های انفرادی روز به روز دایره قدرت ورزش این استان را افزایش می‌دهند.

شاید المپیک ۲۰۲۰ توکیو و بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ بهترین محل برای رقابت بین رشته‌های ورزشی این استان باشد تا مشخص شود کدام رشته پیشتاز است.

تکواندو در آذربایجان‌شرقی این روزها حرف اول را می‌زند و به دنبال حفظ موقعیت خود است، دوچرخه‌سواری می‌خواهد مجددا به رشته اول این استان تبدیل شود، وزنه‌برداری و هاکی در مسیر پیشرفت قرار دارند و حالا دوومیدانی‌کاران آذربایجان‌شرقی چشم‌ها را خیره کرده و درصدد هستند جزو رشته‌های مطرح این استان قرار داشته باشند.

افخم: امیدارم کار بزرگ دوومیدانی‌کاران فراموش نشود

اکبر افخم پیشکسوت دوومیدانی استان آذربایجان‌شرقی گفت: قهرمانی تیم دوومیدانی استان در ۴ دهه اخیر برای اولین بار بوده و امیدوارم از قهرمانان این رشته به نحو شایسته‌‌ای تجلیل شود.

وی گفت: درخشش تیم دوومیدانی تنها مختص تیم آقایان نبوده و تیم بانوان هم بسیار خوب ظاهر شده و دختر من در ماده استقامت موفق به کسب مدال طلا شده و ۳ مدال دیگر هم به دست آوردیم.

عضو کمیته فنی هیات دوومیدانی آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: برای تیم ما سهمیه گذاشته بودند و شاید اگر محدودیت نداشتیم هم در آقایان و هم در بانوان مدال‌های بیشتری کسب می‌کردیم، اما حالا که قهرمان شدیم دیگر محدودیت حضور نفرات را نداشته و باید تلاش کنیم در سایر ماده‌ها نیز نفرات آماده پرورش داده و بتوانیم از قهرمانی خود دفاع کنیم.

انتهای پیام/۴۰/۶۰۰۱۷

Source link

پ
برچسب ها:
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:
قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.