http://avayetabriz.ir

آژانس خبری تحلیلی آوای تبریز فارس آذربایجانشرقیتبریز۸٫۴ هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری دارد/ پهنه شمالی تبریز بیشترین حاشیه‌نشین را دارند
شناسه خبر :31048
یکشنبه 9 تیر 1398
13 بازدید
پ

تبریز۸٫۴ هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری دارد/ پهنه شمالی تبریز بیشترین حاشیه‌نشین را دارند به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز بدر شکوهی پیش از ظهر امروز در جلسه مشترک کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده آذربایجان‌شرقی و کارگروه ارتقا ارتقای وضعیت اجتماعی، فرهنگی و سلامت ستاد بازآفرینی شهری اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب […]


تبریز۸٫۴ هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری دارد/ پهنه شمالی تبریز بیشترین حاشیه‌نشین را دارند

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز بدر شکوهی پیش از ظهر امروز در جلسه مشترک کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده آذربایجان‌شرقی و کارگروه ارتقا ارتقای وضعیت اجتماعی، فرهنگی و سلامت ستاد بازآفرینی شهری اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در فرامینی فرموده‌اند که برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی حتی اگر دین اسلام را قبول ندارید و ایران را قبول دارید باید به این موضوع و حل آن وارد شوید.

وی در تشریح ابلاغ ساختار جدید کارگروه گفت: گزارش تفاهم نامه‌‌های منعقده سازمان امور اجتماعی کشور با برخی دستگاه‌های اجرایی حوزه فرهنگی اجتماعی اهم مصوبات جلسه شماره ۱۱۶ و ۱۱۷ شورای اجتماعی کشور، گزارش اقدامات ایجاد دفتر تسهیلگری در محلات حاشیه شهر تبریز و گزارش اقدامات طرح توانمندسازی و کاهش آسیب‌های اجتماعی، ابلاغ ساختار جدید کارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی سلامت زنان و خانواده، آیین نامه اجرایی جدید شورای برنامه‌ریزی و توسعه اصلاح مصوبه جلسه هیئت وزیران است.

وی با بیان اینکه کلیات ساختار کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت زنان و خانواده از ادغام سه کارگروه کارگروه بانوان و خانواده سلامت و امنیت غذایی اجتماعی و فرهنگی تشکیل شده است، گفت:  این کارگروه‌ها شامل ۲۹ عضو ثابت، ۱۵ عضو متغیر ، و یک نفر از اشخاص حقیقی که حداقل یکی از بانوان و دو نفر از سازمان مردم نهاد می‌باشد.

شکوهی خاطرنشان کرد: نکات مهم آیین نامه اجرایی جدید شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان کارگروه‌ها می‌توانند با تصویب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان به تناسب موضوع کاری ایجاد شود.

وی افزود: ایجاد و برگزاری هرگونه کارگروه در کمیته تنظیم شده به علاوه بر مراقبت مازاد وظایف شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان است که کاربرد‌های ذیل آن در استان شهرستان مجاز نخواهد بود و اعضای جلسه به شخص باید در جلسه کارگروه حضور یابند.

معاون اجتماعی استانداری آذربایجان‌شرقی با ارائه اولویت‌های ابلاغی عمومی و تخصصی حوزه فرهنگی و اجتماعی، گفت: این اولویت‌ها و از طرف وزیر کشور به استانداری‌ها اعلام می‌شود که اولویت عمومی آن رعایت اعتدال در قالب مناسبت و پرهیز از ورود به مناقشات سیاسی و پیش‌بینی مشکلات است که تدابیر مناسب برای مقابله موثر با برنامه‌ریزی برای مقابله با آثار تحریم‌ها و بسیج امکانات استان، نظارت بر ذخایر کالاهای اساسی و حیاتی اقدام لازم و به موقع در این حوزه انجام گرفته است.

معاون اجتماعی استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به اولویت‌های تخصصی حوزه فرهنگی و اجتماعی، تصریح کرد:  ارتقای سطح سرمایه اجتماعی در چارچوب اصل مشارکت‌پذیری، اجتماعی و رصد و پایش مستمر به وضعیت آسیب‌های اجتماعی و به کارگیری همه ظرفیت‌های اجتماعی فرهنگی هنری و اقتصادی استان برای مدیریت و یا تقویت نهادهای مدنی فعال، بررسی امکان جابجایی سکونتگاه‌های غیر رسمی، شناسایی عوامل موثر بر بروز حاشیه‌نشینی و فراهم آوردن امکانات به نفع عوامل در نقطه مبداء از جمله این اولویت‌ها می‌باشد.

وی  در ادامه برای ارتقای زیرساخت‌های تفریحی، فراغت، ورزشی در استان، تاکید بر زیرساخت‌های ورزشی کرد و گفت:  فعال‌سازی سمن‌های حضور زنان و حمایت از زنان کارآفرین استان، ارائه آموزش‌های لازم به والدین برای بهبود فضای ارتباطی درون خانواده و آگاهی از نحوه مواجهه با مسائل چالش‌ها زمینه را فراهم می‌کند.

شکوهی اعتبارات تخصصی به دستگاه‌های عضو ستاد را ۲۴ میلیون و ۷۳۵ هزار ریال اعتبار  در حوزه اجتماعی برای استان برشمرد و گفت:  تعداد دستگاه‌های طبق تفاهم‌نامه با وزارت کشور ۲۲ دستگاه است.

وی با بیان اینکه برای توانمند سازی و کاهش آسیب‌های اجتماعی محلات حاشیه نشین شهرهای استان اقدامات زیادی انجام گرفته است، گفت:  وزارت کشور نباید خودش را عقب بکشد و از بحث حاشیه‌نشینی دور باشد به طوریکه وزارت کشور خود را  باید در مرکز گاه حاشیه‌نشینی ببیند.

شکوهی گفت: باید حاشیه شهرها در کنار بافت‌های فرسوده داخل شهر مورد توجه و اهمیت قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه در کمک‌رسانی به مردم و توانمند‌سازی آنها از نظر شرعی، اخلاقی، انقلابی، قانونی و اجتماعی مسئول هستیم، گفت: مناطق اسکان غیر رسمی باید ساماندهی شود و با تغییر و تحول و توانمندسازی به جوانان آموزش دهیم تا مسائل اجتماعی را حل کنند.

معاون اجتماعی استان ابراز کرد: مصوبه جلسه ۱۱۶ و ۱۱۷ شورای اجتماعی کشور با موضوع ساماندهی مناطق حاشیه نشین می‌باشد.

وی متذکر شد: فراهم کردن خدمات زندگی برای ساکنان مناطق حاشیه‌نشین، ضرورت ایجاد توان در نظامات مختلف اداری، مدیریت بانکی خدماتی، مسئول بودن وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها در حوزه کالبدی حاشیه نشین و اجرایی مهمترین برنامه‌ها می‌باشد.

شکوهی خاطرنشان کرد: کلیه دستگاه‌های اجرایی عضو شورای اجتماعی کشور موظف به تامین منابع و ابلاغ بخشنامه‌های لازم به رده‌های استانی برای انجام برنامه‌ها و فعالیت‌ها و ارائه خدمات پیشنهادی دفاتر تسهیلگر مستقر در مناطق حاشیه‌نشین می‌باشند.

وی در ادامه به نقش رسانه‌ها در امر مبارزه با حاشیه‌نشینی اشاره کرد و گفت: باید همه این اقدامات با پیوست رسانه‌ای انجام گیرد.

شکوهی با اشاره به مجموع بافت‌های ناکارآمد شهری استان اذربایجان‌شرقی در بین  ۳۱ شهر جمع‌بندی شده است، گفت: مجموع مساحت شهری ۴۱ هزار و ۷۵۲ هکتار می‌باشد و آنچه قابل تامل می‌باشد مساحت بافت تاریخی به میزان ۷۰۷ هکتار و مساحت بافت ناکارآمد میانی ۳ هزار و ۸ هکتار و مساحت سکونتگاه‌های غیررسمی ۴ هزار و ۴۲۳ هکتار است که مجموع همه آنها ۸ هزار و ۴۳۹ هکتار می‌شود.  

وی با بیان اینکه تعداد پهنه‌های حاشیه‌نشینی در تبریز اعم از پهنه شمالی، جنوبی، آخماقیه، پارک بزرگ است، گفت: تعداد محلات حاشیه‌نشین ۱۸ محله تبریز است که تعداد جمعیت بر حسب آنچه اعلام شده است جمعیتی معادل ۴۰۰ هزار نفر که معادل یک چهارم جمعیت کل شهر تبریز است.

معاون اجتماعی استانداری آذربایجان‌شرقی ابراز کرد: بیشترین میزان ساکنان در پهنه شمالی با جمعیت ۲۵۰ هزار نفر است که در بخش حاشیه جنوبی اتوبان پاسداران زندگی می‌کنند.

وی یادآور شد: طرح‌های توانمندسازی و کاهش آسیب‌های اجتماعی مناطق حاشیه‌ای با عنوان طرح ایجاد و فعال‌سازی دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی و توانمندسازی و کاهش آسیب‌های اجتماعی در مناطق حاشیه نشین با محوریت مهارت آموزی و اشتغال زایی است که ۴ دفتر توانمندسازی و کاهش اجتماعی در تبریز ایجاد شده است‌.

شکوهی تصریح کرد: جمعیت ساکن در منطقه ملازینال۲۱ هزار و ۳۴۸، خلیل‌آباد ۲۸ هزار و ۴۴۸، ایده‌‌لو ۹ هزار و ۷۹۳ نفر و قربانی ۱۲ هزار و ۵۴۹ نفر است و به عبارت دیگر ۸۰ هزار نفر از ساکنان مناطق حاشیه‌نشین تحت پوشش دفاتر چهارگانه قرار گرفته‌اند.

 

انتهای پیام/۶۰۰۲۷

 

 

 

Source link

پ
برچسب ها:
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:
قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.