اجرای طرح پیاده راه جمهوری، نیاز ترافیکی محدوده مرکزی شهر تبریز

چاپ

0 (1).png

آوای تبریزنیوز: معاون فنی و عمرانی شهردارتبریز، اجرای طرح پیاده راه جمهوری را، نیاز ترافیکی محدوده مرکزی تبریز عنوان کرد.

به گزارش آوای تبریز به نقل ازمعاونت فنی و عمرانی شهرداری تبریز، محمدحسین اسحقی، در تشریح این خبر گفت: درپی تصویب طرح پیاده راه جمهوری توسط شورای هماهنگی ترافیک شهری استان، اقدامات اجرایی این پیاده راه، اوایل سال جاری، وارد فاز عملیاتی می شود.

وی افزود: همچنین، دراین جلسه، به دلیل قرار گرفتن تبریز در آستانه سال ۲۰۱۸، بهره برداری ازاین طرح تا ابتدای سال ۹۷ از سوی استاندار آذربایجان شرقی مورد تاکید قرار گرفت.

معاون فنی و عمرانی شهردارتبریز، با اشاره به ضرورت اجرای این طرح نیز اظهار داشت: هم اکنون عابران پیاده در شهر تبریز، سهم کمی را در بهره مندی از فضاهای شهری دارند و این موضوع در محدوده هایی که نیاز به توقف شهروندان دارد، همانند مراکز تجاری و اقتصادی بیشتر به چشم می خورد.

اسحقی افزود: وجود همین معضل بود که موجب طرح ایده ساخت پیاده راه شد و در میان چند مسیری که برای احداث پیاده راه درنظر گرفته شده بود، خیابان جمهوری، حدفاصل خیابان دارایی تا میدان نماز، به دلیل قرار گرفتن بازار بزرگ و تاریخی تبریز درمحدوده آن، به عنوان اولویت مطرح شد.

وی، در زمینه شرایط این مسیر و لزوم اجرای پیاده راه در آن اذعان داشت: خیابان جمهوری یکی از معابر پر تردد و مورد استقبال گردشگران است که با توجه به مشاهدات میدانی ، وضعیت نابسامان تردد خودرو و پیاده و تلاقی جریان های پیاده با سواره، همچنین حضور نامنظم ماشین های بارگیری و تخلیه اقلام مختلف در مغازه ها، ترافیک این خیابان را چند برابر کرده است و همین امر، اجرای این طرح را به عنوان یک پروژه بزرگ، ضرورت داده است .

معاون فنی و عمرانی شهردار تبریز، در ادامه به تشریح  مزایای اجرای این طرح پرداخت و گفت: آرام سازی محدوده مورد مطالعه و مدیریت تقاضای سفر در این منطقه، نظم بخشی به جریان عبوری پیاده و سواره، افزایش سطح سرویس پیاده­روها و ایمنی تردد عابرین پیاده، ایجاد بستری مناسب برای گردش و خرید شهروندان، ایجاد مکانی نمونه در سطح کشور برای جذب گردشگر، ارتقای جلوه بازار بزرگ تبریز به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده جهان و امکان طراحی وایجاد ایستگاه­های تاکسی و اتوبوس در پیرامون و مبادی ورودی وخروجی پیاده­راه از جمله مزایایی است که در اجرای این طرح می توان به آن اشاره کرد.

اسحقی، با بیان اینکه خیابان جمهوری شرایط لازم برای پیاده راه شدن را دارد، اظهار داشت: باید مقدمات لازم قبل از اجرای طرح از قبیل طراحی و مبلمان شهری و نوع خودروی عمومی که می تواند از این مسیر عبور کند، مشخص شود.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، هدف از اجرای این طرح را  تقویت پیاده مداری و افزایش جذابیت محدوده مرکزی و تجاری شهر، حمایت از حقوق عابرین پیاده، توسعه روش های حمل و نقل پاک و ایجاد محیطی مناسب برای گردشگران در استقبال از تبریز ۲۰۱۸ و آسایش شهروندان تبریزی عنوان نمود.

معاون فنی و عمرانی شهردارتبریز، با اشاره به الزاماتی که در اجرای این طرح باید مد نظر قرار گیرد، خاطرنشان ساخت: ازجمله اقداماتی که در اجرای این طرح مدنظر قرار دارد، ساماندهی سیستم حمل و نقل عمومی از ابتدا تا انتهای پیاده راه، تعریض پیاده رو خیابان‌های فردوسی و تربیت غربی با توجه به افزایش تردد عابرین پیاده، طراحی مناسب فضا از لحاظ معماری و حفظ پیوستگی مابین سطوح مختلف پیاده راه و بکارگیری آیین نامه بهسازی تردد معلولین در طرح هندسی و کف‌سازی محل، ایجاد درب‌های کنترل ورود و خروج به پیاده راه و بکارگیری زمان‌بندی جهت امر باراندازی و بارگیری در خیابان تربیت غربی و محل‌های مشخص شده، مواردی است که دراجرای طرح به آن توجه خواهدشد.

اسحقی افزود: طراحی و بدنه سازی شهری و ایجاد منظر شهری مناسب و مطلوب با هدف ایجاد محیطی دلنشین جهت گذران اوقات فراغت و جذب گردشگری با اولویت دهی به بازار قدیم شهر تبریز بخش دیگری از نکات کورد توجه در اجرای این طرح است.

وی  در خاتمه با بیان اینکه پیاده راه و پیاده مداری بحثی کلان است، متذکرشد: شهروندان محترم واز جمله کسبه و بازاریان، باید به طور جدی در اجرای این طرح مشارکت داشته باشند و رسانه ها و بویژه صدا وسیما نیز درنهادینه سازی موضوع اقدامات لازم را انجام دهند.

منبع : شهریار