http://avayetabriz.ir

آژانس خبری تحلیلی آوای تبریز فارس آذربایجانشرقیآمریکا به تعهدات خود در برابر هیچ گروه و کشوری پایبند نیست
شناسه خبر :48806
جمعه 19 مهر 1398
22 بازدید
پ

آمریکا به تعهدات خود در برابر هیچ گروه و کشوری پایبند نیست به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم  امروز در خطبه‌های عبادی و سیاسی جمعه تبریز و در جمع باشکوه نمازگزاران مصلای حضرت امام خمینی(ره) تبریز، به عقب‌نشینی آمریکا از برخی مناطق شمال‌شرقی سوریه، اشاره و اظهار کرد: این عقب‌نشینی […]


آمریکا به تعهدات خود در برابر هیچ گروه و کشوری پایبند نیست

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم  امروز در خطبه‌های عبادی و سیاسی جمعه تبریز و در جمع باشکوه نمازگزاران مصلای حضرت امام خمینی(ره) تبریز، به عقب‌نشینی آمریکا از برخی مناطق شمال‌شرقی سوریه، اشاره و اظهار کرد: این عقب‌نشینی مبنی بر تصمیم آمریکا در برخی مناطقی بود که در سایه حمله نظامی ترکیه و تنها گذاشتن کردهای منطقه می‌توان آن را تنها گذاشتن کردهایی که قبلا به عنوان کردهای تحت حمایت یاد می‌کرد، به قدری عجیب بود که از آن به عنوان شوک یاد کردند. 

وی افزود: این اقدام آمریکا برای کشورهای مستقل و بدعهدی واشنگتن یک عادت است و به عنوان شوک محسوب نمی‌شود و فقط تکرار سناریوهای مصلحت‌طلبانه واشنگتن در قبال هم پیمان خود به شمار می‌آید. 

امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه آمریکا این کارها را انجام داده و به تعهدات خود در برابر هیچ گروه و کشوری پایبند نیست، گفت: آمریکا همیشه تمام تعهدات را زیرپا می‌گذارد که از جمله مهم‌ترین بدعهدی آمریکا می‌توان به توافق برجام که زیر نظر جهانیان و موافقت دولت وقت آمریکا صورت گرفت اشاره کرد که دیری نپایید توسط ترامپ زیر پا گذاشته شد. 

وی اضافه کرد: ترامپ از زمانی که به قدرت رسیده است، از بسیاری از تعهدها خارج شده که البته حمله نظامی اخیر ترکیه علیه مواضع کردهای سوریه که بیش از این از حمایت آمریکا برخوردار بودند نیز به خاطر همین است و ما از سران ترکیه خواهان حفظ خویشتن داری ترکیه و احترام به مرزها و حاکمیت سوریه هستیم.

خطیب نماز جمعه تبریز متذکر شد: به کردهای سوریه توصیه می‌کنیم که وقت آن رسیده تا در کنار نیروهای مسلح سوریه در برابر متجاوزان ایستاده و برای دفاع از کشور و بدون اعتنا به بیگانه متحد شوند. 

وی اضافه کرد: کردها باید از گذشته درس بگیرند و بدانند هیچ کسی به اندازه دولت سوریه به فکر آنها نیست و آمریکا تنها در اندیشه منابع خود بوده و هر جا مصلحت اقتضا کند، پشت هم‌پیمانان خود را خالی خواهد کرد.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی در ادامه به دیدار نخبگان با رهبر معظم انقلاب در هفته جاری اشاره کرد و توضیح داد: ایشان در این دیدار ورود رتبه‌های بالای علمی در برخی رشته‌های نوپا را افتخار‌آمیز برشمرده ولی کافی ندانستند و تاکید کردند که باید پیشرفت علمی با شتاب باشد. 

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب هنر ایران را جرات دادن به مرد و زن و پیر و جوان برای ورود به میادین دشوار و علمی دانسته‌اند که این ورود حتی تحسین بیگانگان را نیز به دنبال داشت. 

امام جمعه تبریز تاکید کرد: استفاده از ظرفیت‌های کشور در درمان و پزشکی همچنین کنترل بیماری، زیست فناوری و تولید محصولات با فناوری نانو از جمله تاکیدات دیگر رهبری می‌باشد.  

وی خاطرنشان کرد: رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با نخبگان به صراحت اعلام کردند که  ما با وجود اینکه می‌توانستیم در این راه یعنی بمب هسته‌ای قدم برداریم ولی براساس حکم اسلام کاربرد این سلاح را حرام قطعی شرعی می‌دانیم و اقدام به تولید سلاح اتمی نکرده‌ایم. 

 آل‌هاشم بازدید رهبری از نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری برتر را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: ایشان در این بازدید مطرح کردند که باید از اقتصاد نفتی عبور کنیم و حتی به یکی از گلایه‌های جوانان مبنی بر اینکه بعضا همان محصول و تولید جوانان در داخل کشور مورد بی‌توجهی دستگاه‌های دولتی قرار می‌گیرد و آنها این محصولات را از خارج وارد می‌کنند را نیز یادآور شده و در این خصوص فرمودند که این کار ناشی از فرهنگ اقتصاد نفتی است که باید اصلاح شده، اجازه ندهیم این موانع پیش پای جوانان ایجاد شود. 

وی متذکر شد: از مسولان شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک علم و فناوری تقاضا یاری‌رسانی به جوانان را داریم.  

خطیب نماز جمعه تبریز با مرور آشوب‌های هفته پیش در عراق تصریح کرد: اولین جرقه‌های این حرکت در میدان تحریریه بغداد که شبیه‌سازی با میدان تحریر قاهره بود و از سه‌شنبه هفته پیش ایجاد شد. 

وی توضیح داد: همانگونه که در گذشته مردم در میدان تحریر قاهره جمع شده بود ، مردم عراق نیز در اعتراض به کمبودهای اقتصادی و فساد اداری جمع شده که این تجمعات به سرعت شهرهای شیعه نشین را نیز برگرفت و بلافلصله این اعتراضات در رسانه‌های غرب و معاند مورد توجه قرار گرفت و حمایت افراد فاسد داخلی و خارجی و دختر صدام حسین بر ابهامات این ماجرا افزود. 

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: رهبران مجازی این آشوب کسانی مانند روزنامه نگار مسیحی عراقی ساکن در آمریکا، طلبه هم پیمان صهیونیست‌ها، احمد البشیر و نویسنده عراقی که طبق برخی از اخبار به سرزمین اشغالی مهاجرت کرده بودند، هستند.   

وی اذعان کرد: برجسته‌سازی، ملی گرایی عراقی عربی، مقابله با شیعه و مرجعیت شیعه و در نهایت یکی از اهداف برجسته سازی دخالت ایران در عراق از جمله اهداف این افراد بود. 

وی تشریح کرد: جمع‌بندی که می‌توان از آشوب‌های عراق که منجر شد تا حکومت نظامی در برخی شهرها  ایجاد شود این است که  ریشه اعتراضات در دو سطح کلان و راهبردی جستجو کرد. 

وی ادامه داد: ناامیدی آمریکا از ساختار کنونی قدرت در عراق، در سطح راهبردی، شکست‌های پیاپی آمریکا و اسرائیل و آل سعود و شکست در معامله قرن و فشار حداکثری بر ایران، فتنه انگیزی اخیر عراق بر بستر نارضایتی از کمبودهای رنج دهنده مردم عراق،  فتنه‌ای مجازی بنیان بوده که طبق قرار می‌بایست ماه‌ها بعد به اجرا گذاشته شود ولی شکست امریکا آنها را به حرکت عجولانه وادار کرد.  

نماینده ولی‌فقیه در استان تاکید کرد: قرار گرفتن این حادثه در آستانه اربعین و شعار تند و ساختار و عناصر منفور و عدم استقبال مردم و حضور به موقع مرجعیت از مهم‌ترین عوامل ناکامی بود که امیدواریم خداوند یار و یاور مردم عراق باشد.  

خطیب نماز جمعه تبریز با اشاره به تذکر انتخاباتی هر هفته، گفت: نمایندگانی که می‌خواهند به مجلس راه یابند باید دارای ویژگی خضوع در مقابل قانون باشند چراکه عمل نکردن به قانون پروردگار و اساسی کشور خلاف تعهد اسلامی است از این‌رو به نماینده‌ای باید رای داد که در برابر قانون الهی و کشور تسلیم و خاضع باشد. 

وی افزود: به نماینده‌ای باید رای داد که مردم را عزیز بشمارد نه اینکه صرفا در روزهای انتخابات دوستی داشته باشد و بعد انتخابات دوستی را فراموش کند. 

امام جمعه تبریز ابراز کرد: نماینده باید در حین تبلیغات و دوران نمایندگی به مردم ارزش دهد. 

امام جمعه تبریز به فرا رسیدن روز استاندارد  هم اشاره‌ای کرده و گفت: مهم‌ترین اصل برای توسعه کشور استاندارد است و دست‌اندرکاران این امر مهم‌ترین اصل در توسعه استاندارد دارند به همین منظور  استاندارد در کالای داخلی و کیفیت آن نقش زیادی دارد و سازمان استاندارد در برابر با تولیدات و کارخانجات بسیار مهم است.

وی در بخش خطبه‌های عبادی نماز جمعه به ابعاد راهبردی اربعین اشاره کرد و گفت: راهبرد اربعین در واقع تکمیل حماسی عاشورا است و در راستای تکمیل بقای ابدی اسلام می‌باشد. 

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی افزود: یکی از جلوه‌های حضرات ائمه، راهبرد اربعین است که با هماهنگی و سازماندهی برای دستیابی به هدف بوده که با تدبیر الهی ائمه معصومین(ع) می‌باشد. 

وی با تاکید بر اینکه اصلی‌ترین نهضت کربلا حفظ اسلام ناب محمدی(ص) است، تصریح کرد: بعد از واقعه عاشورا اگر وقت کنیم، اهمیت مقطع عاشورا در میان مقاطع مختلف چهارگانه اسلام می‌توان دید که اسلام دارای ۴ مقطع مهم برای ایجاد و بقا مطرح شده است. 

حجت‌الاسلام آل‌هاشم توضیح داد: مقطع بعثت در واقع تولد اسلام است؛ مقطع غدیر نیز برای تکامل اسلام می‌باشد و سپس مقطع عاشورا برای دیده شدن و حفظ همیشگی اسلام است و در نهایت ظهور و فرج آقا امام زمان(عج) مقطع چهارم می‌باشد که منجر به جهانی شدن اسلام می‌شود. 

وی تاکید کرد: اگر عاشورا نبود هیچ چیزی از بقایای اسلام باقی نمی‌ماند. 

امام جمعه تبریز با اشاره به اینکه حرکت عاشورا دارای دو مرحله شهادت و پیام‌رسانی بود، تصریح کرد: اهمیت مرحله دوم قطعاً کمتر از مرحله اول نبود چراکه اگر پیامرسانی نبود، مرحله اول بی‌نتیجه می‌ماند. 

وی خاطرنشان کرد: به تعبیر یکی از علما، سید الشهداء در نهضت خود دو لشکر مردانه و زنانه داشت زیرا “گر حسین این خواهر والا نداشت، کربلا و عاشورا دیگر معنا نداشت”. 

خطیب نماز جمعه تبریز بیان کرد: موضوع پیامرسانی عاشورا به قدری اهمیت داشت که اگر حضرت زینب(س) به اسارت نمی‌رفت، خود حضرت باز این مسیر را رفته و افشاگری را انجام می‌داد. 

وی در ادامه به روز جهانی عصای سفید اشاره کرد و گفت: ۴۴ میلیون نفر در دنیا نابینا وجود دارد که باید مواظب آنها بود و از دستگاه‌های مسوول خواهشمندیم تا مراقب آنها بوده و در جاهایی که امکان اشتغال برای آنها وجود دارد، توجه و حُسن نظر کنند. 

وی ادامه داد: روز معلول و سالمندان نیز پیش رو داریم که باید آنها نیز مورد توجه قرار گیرند و با یک مریضی ساده آنها را به دست خانه سالمندان نسپاریم. 

نماینده ولی‌فقیه در استان گفت: پدر در در کودکی دست پسر گیرد به امیدی که روزی، پدر دست پسر گیرد. 

وی در ادامه روز حافظ را مورد اشاره قرار داد و گفت: بیشتر شعرهای حافظ غزل است و در میان شعرا هیچ کسی مانند حافظ درک صحیح هنرمندانه از آیات قرآن کریم ندارد به طوریکه آیات الهی را با اشعار خود تلفیق می‌داد. 

امام جمعه تبریز ۲۴ مهرماه ، سالروز تاسیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش را نیز یادآور شد و گفت: روزهایی که دشمن شعار انحلال ارتش را  

می‌دادند، امان خمینی(ره) نهاد فرهنگی در داخل ارتش ایجاد کرد و دستور مکتبی کردن ارتش را داد و الحمدالله الان معندیت در نیروهای مسلح و ارتش در سطح بالایی وجود دارد به طوریکه قاریان و حفاظ بین‌المللی از ارتش وجود دارد. 

وی اضافه کرد:  مساجد ارتش، دوره‌های ارتش به جایی رسیده است که رهبر معظم انقلاب از ارتش به عنوان ارتش حزب‌الله نامیده است و الحمدالله در داس اراش یک فرد مجاهد، حزب‌الهیی و متدین و متعهد قرار گرفته است. 

حجت‌الاسلام آل‌هاشم به سفر سه روزه خود برای بازدید از موکب‌ها و پروژه‌ها به کربلا و نجف و دیدار با امام جمعه کربلا اشاره کرد و گفت: افرادی که عازم این سفر هستند باید رعایت اخلاق، زیاده‌روی در خوردن و آشامیدن، رعایت ایثار، نظافت دقت کرده و از کشور میزبان تشکر کرده و از زیاده‌گویی بپرهیزند. 

انتهای پیام/۶۰۰۲۷

Source link

پ
برچسب ها:
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:
قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.